Britští koncesionáři se mu ročně skládají na plat ve výši statisíců liber (milionů korun), on svoji mateřskou organizaci BBC přesto neváhá tvrdě kritizovat. Jeden z nejlépe placených moderátorů ve Spojeném království, Jeremy Paxman, se opřel do britské veřejnoprávní rozhlasové a televizní organizace před publikem profesionálů z branže.
Pracovat v BBC vždycky bylo tak trochu jako žít ve Stalinově Rusku, pořád máme pětiletky a prázdná politická hesla,
vyslovil se Jeremy Paxman proti svému zaměstnavateli a dodal: BBC bude muset ospravedlnit svou existenci tím, co vysílá.
Dovolil by si podobný výpad třeba Václav Moravec, který je v obdobné pozici na veřejnoprávní České televizi?
Paxman ve své přednášce kritizoval současnou kulturu nepřetržitého zpravodajství, která podle něho dává přednost emocím před racionální argumentací a živým reportážím před investigativní žurnalistikou a objevováním utajovaných informací. Podle britského deníku Guardian o tom píší Britské listy.
Ve velmi přecpaném světě, v němž žije televize, prostě nestačí šeptat, vykecávat se či filozofovat,
řekl populární moderátor a připojil: Musíte křičet. Vládne potřeba neustálých senzací. Důsledkem toho je, že v televizním zpravodajství se nyní dává přednost emocím před vším ostatním. Ve zpravodajství nyní vznikla taková dynamika, kterou nezajímá odhalování dosud neznámých skutečností. Dnes jde jen o pasivní ‚pokrývání‘ zjevných událostí.