Hlavní navigace

Moderátor přirovnal BBC, svého zaměstnavatele, ke stalinistickému Rusku

27. 8. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

27. 8. 2007

Britští koncesionáři se mu ročně skládají na plat ve výši statisíců liber (milionů korun), on svoji mateřskou organizaci BBC přesto neváhá tvrdě kritizovat. Jeden z nejlépe placených moderátorů ve Spojeném království, Jeremy Paxman, se opřel do britské veřejnoprávní rozhlasové a televizní organizace před publikem profesionálů z branže.

Pracovat v BBC vždycky bylo tak trochu jako žít ve Stalinově Rusku, pořád máme pětiletky a prázdná politická hesla, vyslovil se Jeremy Paxman proti svému zaměstnavateli a dodal: BBC bude muset ospravedlnit svou existenci tím, co vysílá.

Dovolil by si podobný výpad třeba Václav Moravec, který je v obdobné pozici na veřejnoprávní České televizi?

MIF22_Early

Paxman ve své přednášce kritizoval současnou kulturu nepřetržitého zpravodajství, která podle něho dává přednost emocím před racionální argumentací a živým reportážím před investigativní žurnalistikou a objevováním utajovaných informací. Podle britského deníku Guardian o tom píší Britské listy.

Ve velmi přecpaném světě, v němž žije televize, prostě nestačí šeptat, vykecávat se či filozofovat, řekl populární moderátor a připojil: Musíte křičet. Vládne potřeba neustálých senzací. Důsledkem toho je, že v televizním zpravodajství se nyní dává přednost emocím před vším ostatním. Ve zpravodajství nyní vznikla taková dynamika, kterou nezajímá odhalování dosud neznámých skutečností. Dnes jde jen o pasivní ‚pokrývání‘ zjevných událostí.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.