Hlavní navigace

Modřanský Mibcon buduje silnou IT skupinu a investuje do dalších firem

27. 2. 2018
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Holding už má šest společností. Další zainvestovaná se pak bude snažit konkurovat i Siemensu.

Vedení modřanské IT společnosti Mibcon mělo plán, že poněkud netradičně v Děčíne založí výzkumnou a vývojovou laboratoř. Věnovala by se novým věcem, na které při běžných pracích na komerčních zakázkách není čas. Firma využila toho, že v Děčíně má detašované pracoviště Fakulta jaderná ČVUT, a jsou zde tedy k dispozici chytré mozky.

Do laboratoře se podařilo získat pět lidí, kteří začali zkoumat technologii SAP Fiori, což je jeden ze zásadních nových produktů německého softwarového kolosu SAP. Jde o nový designový jazyk, který definuje to, jak produkty SAPu vypadají. Šlo o reakci na historicky zastaralé uživatelské rozhraní aplikací SAPu.

„Z původní myšlenky laboratoře ale prozatím sešlo. Výsledky práce děčínského týmu se nám totiž začalo dařit dobře prodávat, takže těch pět lidí nyní dělá na projektech,“ popisuje pro Lupu předseda představenstva Mibconu Jan Holík. Vize „labu“ je stále ve hře, rozjela se i spolupráce s děčínskou střední školou a s ČVUT se připravuje druhé náborové kolo. Zároveň přišel ještě jeden efekt.

Významný tuzemský hráč

SAP v Brně investoval do prestižního vývojového centra SAP Labs, kde se pracuje právě na Fiori (náš článek). „Z Brna nyní za námi chodí a dívají se, jak se Fiori nasazuje přímo u zákazníků. My naopak získáváme informace, kam produkt jako celek směřuje,“ navazuje Holík.

Mibcon patří mezi tuzemské významné partnery a integrátory technologií od SAPu. Podílí se i na zahraničních projektech a například za projekt pro SABMiller převzal v regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky od SAPu ocenění. Pro Fotbalovou asociaci ČR zase firma nasadila první produktivní business intelligence cloud SAPu vůbec. Mezi zákazníky má i další velké jména, třeba britský Harrods.

Společnost společně s tím rozjela expanzi do nových oblastí pomocí investičních vstupů do dalších firem. „Chceme se dotknout nových věcí,“ říká Jan Holík.

Mibcon má v současné době kolem 150 lidí. Projektový byznys (designují se a implementují procesy nad technologiemi SAPu), na kterém společnost staví, lze škálovat především díky najímání dalších lidí, podobě jako v případě zakázkového vývoje softwaru. Mibcon jako takový každopádně nechce nabobtnat do velkých rozměrů, a i proto namísto kompletních akvizic volí investice.

Budování skupiny

Společnost postupně buduje skupinu, ve které je nyní šest samostatně fungujících podniků. Konsolidované finanční výsledky skupina ještě nezveřejnila. Mibcon jako mateřská společnost každopádně v posledním roce vykázal tržby kolem 300 milionů korun a nyní očekává nárůst asi o dalších 30 milionů.

Už v roce 2016 Mibcon vstoupil do české společnost Greensoft, která se zaměřuje především na SAP ERP. Firma získala podíl 50 procent. Součástí skupiny je rovněž Designeo Creative, která vyvíjí mobilní a webové aplikace pro Škodu, Baťu, Kofolu nebo České Aerolinie.

Mibcon také drží 50 procent v dceřinné společnosti Mibcon NDC, která se zaměřuje na zahraniční trhy. Zakázky se daří získávat třeba z Německa, Rakouska a Anglie. Na Slovensku pak operuje podnik Mibcon SK.

Čerstvě Mibcon získal 50procentní podíl ve firmě SGEN it. Ta se rovněž soustředí na technologie SAPu a zároveň provozuje vlastní cloudovou službu SOLMAN, která pracuje se SAP Solution Managerem. Využít toho chce mimo jiné při postupném přechodu firem na systém S/4HANA, který je pro SAP do budoucnosti stěžejní.

Průmysl 4.0 s 33A+

Jednou z posledních aktivit Mibcon je pak menší investiční vstup do mladé tuzemské firmy 33A+. V ní majoritní podíl skrze firmy ARMEX Technologies a ARMEX Oil drží skupina ARMEX Group. Ta mimo jiné nedávno společně s bývalým vysoce postaveným manažerem v Hewlett-Packard Janem Zadákem (náš článek a rozhovor) vstoupila do služby pro online půjčování věcí SharyGo.

33A+ v současné době čeká na patent a prozatím o svých technologiích detailně nemluví. Firma se každopádně zaměřuje na průmysl 4.0 a internet věcí a vyvíjí nástroje na prediktivní a autonomní řízení výrobních procesů nebo věci typu prediktivní údržba. Pracuje s daty, které generují výrobní stroje a staví nad tím cloudovou službu.

Cloud23

Výhodou v byznysu, a zejména v Německu, pak je, že 33A+ produkt staví přímo nad cloudovou technologií SAP Cloud Platform a využívá SAP Leonardo (strojové učení od SAPu, viz náš text). Může se tak dostat k velkým hráčům, kteří tradičně se SAPem rovněž pracují. Otevírá to vrátka.

Mibcon pro 33A+ aktuálně dělá softwarovou architekturu a pomáhá s myšlenkami. Cílem také je, aby technologii mohli integrovat partneři. Ve fázi „proof-of-concept“ je i zapojení blockchainu.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).