Hlavní navigace

Z brněnského vývoje SAPu se stává prestižní laboratoř, povýší i Bratislava

18. 7. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Jan Sedlák
S náborem nových vývojářů SAP v Brně povyšuje do mezinárodní sítě SAP Labs. Pravděpodobný je i další růst.

Aktivity německého softwarového obra SAP v Brně se dále rozšiřují. Společnost nedávno oznámila plány na přijetí 80 nových zaměstnanců a nyní celá moravská pobočka dostává vyšší status – Brno se stává součástí celosvětové sítě SAP Labs. Společně s Brnem se povýšení dočkaly také kanceláře v Bratislavě.

„Je to jasná zpráva, že tady chceme zůstat a růst a zároveň součást naší strategie distribuovat vývoj softwaru po světě,“ řekl Lupě viceprezident SAPu a ředitel SAP Labs Clas Neumann. Laboratoří SAPu doposud bylo 16 v 13 různých zemích včetně Číny, Indie, Spojených států, Izraele, Kanady, Francie či Vietnamu. Česko a Slovensko tento seznam rozšíří.

SAP se snaží laboratoře budovat tak, aby byly distribuovány a vždy vystavěny kolem nějakého hubu. V Brně jsou to mimo jiné univerzity a kvalitní technické vzdělávání. „Češi také mají dobré soft skills, dobře pracují v týmu a nedělá jim problém integrovat se do mezinárodních skupin a projektů,“ popisuje Neumann.

Nízká fluktuace lidí

Šéfem brněnské SAP laboratoře se stal Martin Janáček, který ve firmě působí už 15 let a v minulosti pracoval i jako vývojář v centrále společnosti ve Walldorfu. V Brně má nyní na starost 150 lidí, kteří se zabývají podporou a lokalizací softwaru SAPu, a spadne pod něj i 80 nově nabíraných vývojářů. Do budoucna je pravděpodobný i další růst.

„Brno je stabilní. Fluktuaci lidí máme dokonce pod jedno procento. Je to i tím, že jsme tady dobře ohodnocení,“ říká pro Lupu Janáček. SAP v moravské metropoli zaměstnává jednu třetinu seniorních zaměstnanců, zbytek pak doplňuje juniory a absolventy. „Lidi umíme lákat na to, že mohou reálně ovlivňovat, jak fungují velké firmy, a na spolupráci s velkými klienty,“ doplňuje Neumann.

Úloha brněnského labu je především práce na finančních aplikacích a také na uživatelském rozhraní (UX). Konkrétně jde o SAP Fiori, které SAP používá v rámci svých aplikací. Laboratoř v Bratislavě zase provozuje takzvané kompetenční centrum pro malé a střední zákazníky.

SAP v Brně v současné době sídlí ve Spielberk Office Centre na Holandské a zabírá zde další prostory. S dalším růstem je reálné, že bude hledat prostory nové.

Brněnské vývojové a lokalizační středisko pro střední a východní Evropu oficiálně vzniklo v roce 1998, pracovalo se zde ale už od založení české pobočky SAPu. Na Moravě se konkrétně dělalo na lokalizacích produktů pro český a slovenský trh.

ICTZ23

Pobočka v Brně formálně spadá pod tuzemský SAP. Ten má v Praze vývoj pro produkty Ariba (asi 250 lidí) a Concur (300 zaměstnanců). Jak jsem nedávno psal, tyto sekce se společně s pobočkou v Nových Butovicích v dohledné době přestěhují do nových společných kanceláří v rámci Metronom Business Center. Stěhování a nábory u nás řeší také konkurenční Oracle.

Mimochodem jeden z lidí, kteří před lety v Praze rozjížděli vývoj Concuru, nyní v českém hlavním městě buduje další vývojovou centrálu. Konkrétně jde o Drewa Garnera a rozjetou technologickou firmu Accolade, více v rozhovoru.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.