Hlavní navigace

Monumentální selhání Microsoftu, kauza Hacking Team a nehody aut od Googlu

12. 7. 2015
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

7,6 miliardy odpis za koupi Nokie, trolling mimo zákon, RIP Xbox Music, Generace Y maká i mimo pracovní dobu. Co přinesl právě končící #tyden?

Vzestup a pád Silk Road aneb jak 29letý idealista vybudoval tržiště s drogami a stal se vražedníkem. Možná čtení na dlouhé letní noci, nebo prostě jenom proto, že tohle je už neodmyslitelnou součástí internetu. Silk Road je prostě legenda. Viz The Untold Story of Silk Road, Part 1.

A když už jsme u příběhů: tady je ten Moxieho Marlinspikea, programátora a autora šifrovací pomůcky, které se FBI děsí a policie ji nedokáže rozlousknout. Viz Moxie Marlinspike: The Coder Who Encrypted Your Texts, kde zjistíte, že Moxieho šifrování je součástí WhatsAppu. Což je samo o sobě dost problém, protože dnes jsou vlády alergické na cokoliv, co šifrování používá.

TELEgraficky

Proč kočky milují krabice ■ Wikipedia chce smazat Dannyho Sullivana 2015 State of Social Marketing Report ■ V Německu soudí kvůli státnímu trojskému koni ■ Jak se zbavit MAC EFI hesla ■ Odkazy v PDF přenášejí PageRank

WEBDESIGN, INTERNET

BBC zvažuje převedení svého zpravodajského kanálu do čistě online podoby. Důvod je prostý: je potřeba škrtat, částečně i kvůli vládnímu rozhodnutí, že BBC od roku 2020 převezme platbu až 750 milionů liber ročně v licenčních poplatcích za lidi starší 75 let, kteří jsou od nich osvobozeni. Čistě zpravodajský kanál přitom BBC stojí 26,8 milionu liber na produkčních nákladech, 21,2 milionu liber za sbírání zpráv, 48,7 milionu za obsah, 8 milionu za distribuci a 9,5 milionu na infrastruktuře. Zájem o čisté zpravodajství v televizní podobě přitom klesá, protože lidé používají sociální média a další kanály (BBC News má 8,6 milionu dospělých sledujících týdně). Viz BBC considering move to make news channel online only.

Generace Y (Millennials) považuje za normální věnovat se pracovním e-mailům mimo pracovní dobu. Pro tuto generaci to je běžnou součástí zaměstnání, zatímco jejich starší kolegové prostě pracují pouze „od – do“. V USA 55 % lidí označuje e-maily po pracovní době za nutnou součást práce, 38 % je považuje za něco nad rámec povinností. Zlom přichází u těch, kterým je dnes 30. Viz Millennials think it’s normal to check work email at home.

Google indexuje o 466 % více tweetů, ale přednost dává uživatelům s vyšší autoritou. Tedy alespoň to píše Search Engine Land a jakkoliv to vypadá pozitivně, je to stále málo. Na 96 % všech tweetů je totiž stále mimo dosah Googlu, jinými slovy: Google zaindexoval od počátku roku pouze 4 % všech tweetů. Kompletní studie na toto téma je v Post Google-Twitter Launch: How is Google Indexing Twitter Today?

SOFTWARE

Jak bourají auta řízená softwarem od Googlu? Měla 14 malých nehod na 1,8 milionu mil (2,8 milionu kilometrů). V 2 Google self-driving car accidents in June show why humans don’t belong behind the wheel se dočtete, jak takové „nehody“ například vypadají (no prostě odřené nárazníky ve dvou uvedených příkladech). Kompletní květnová zpráva od Googlu je také zajímavým čtením.

No Man's Sky by měla být masivní (generovaná) hra umožňující zkoumat světy, o kterých se vám ani nesnilo:

Rdio spouští nové stanice a rozšiřuje se do více zemí. Což dává smysl, pokud chce přežít rostoucí konkurenci, protože vedle velkého Spotify do streamingu hudby nastoupil i Apple. Všechny stanice mají „ty nejlepší“ kurátory a dostupné jsou zdarma. Viz Rdio launches new curated stations, brings them to more countries.

Draqon Quest Builder od Square Enix je RPG fantasie ve světě ve stylu Minecraftu. Základ to má v dnes už prastarém Dragon Quest z NES. Kdy se dočkáme, je otázka, ale bude to pro PS4, PS3 a PS Vita.

To, co vidíte, nejsou reálné fotografie, jde o výsledek z Unreal Engine 4. Pár fotek ještě najdete v This is not real: These photorealistic scenes were created with Unreal Engine 4:

HARDWARE

Historie Xboxu? Poslechnout si ji můžete v 90minutovém rozhovoru na IGN. Najdete tam leccos, třeba proč Xbox na poslední chvíli přešel z AMD na Intel. Proč vývojáři vsadili na pevný disk. Ale také proč je primární barva zelená (velmi originální vysvětlení) a jaké to bylo, když se objevil problém jménem Red Rings of Death.

IBM má nový čip: sedm nanometrů a silikon-germanium. Což umožňuje ultratenký výsledek a také rychlejší chod a nižší nároky na napájení. Pro zajímavost, červená krvinka má v průměru 7 500 nanometrů. Což také v praxi znamená až 20 miliard s transistorů na čip. Viz IBM Announces Computer Chips More Powerful Than Any in Existence.

MARKETING A KOMUNIKACE

Microsoft z Xbox Music udělal Groove Music. Pozadí nového jména? „Groove describes what people feel and do with music.“ A to je trochu zábavné, protože tohle slovo má i dost jiných, ne příliš vhodných významů. Streaming zdarma nečekejte, ale můžete si nahrávat vlastní MP3, co hrdlo ráčí (co OneDrive unese) a pak poslouchat na Windows, Xboxu, Androidu i iPhone. Cena? Klasických 9,99 USD za měsíc, 99 USD na rok. Viz Microsoft rebrands Xbox Music to Groove Music.

Slevový server Pepa.cz má první televizní spot: 

Apple má novou kampaň pro iPhone a dva TV inzeráty. Hardware & Software a Loved. A taky říkají, že „když to není iPhone, tak to není iPhone“.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Trolling, kybernetické obtěžování a další formy závadného chování mohou na Novém Zélandu vést i k vězení. Z Kiwi cyberbullies face jail as New Zealand criminalizes trolling plyne, že způsobování „vážné duševní tísně“ může narazit na nově platné zákony. Rasistické či sexistické vzkazy, urážky týkající se sexuální orientace nebo postižení, či náboženská netolerance mohou vést k postihům od pokut až po vězení. Nezákonné je i podněcování k sebevraždě, za což je možné dostat až 3 roky vězení. Provozovatelé internetových služeb jsou navíc povinni příspěvky tohoto druhu mazat a pokud to budou dělat do 48 hodin, žádné další problémy je nečekají.

Chtěl vypálit mešitu, školu a kavárnu v New Yorku a muslimy rozkrájet na kusy a lidi na to hledal na Facebooku. Jeden by řekl, že 63 letý člověk bude mít rozum, ale šílenství zjevně postihuje lidi bez ohledu na věk či náboženské vyznání. A co hlavně, dnes je Facebook prostě nástroj na všechno. Viz Tenn. man indicted for plotting Muslim massacre.

HACKING TEAM HACK

Hacking Team, prodejci šmírovacích a bezpečnostních technologií vládám a agenturám, hacknuta. Podle Hacking Team hacked, attackers claim 400GB in dumped data jsou pomůcky firmou prodávané spojené s případy narušení soukromí výzkumníků či médií a Reportéři bez hranic ji vedou na seznamu Nepřátel Internetu z důvodu obchodních praktik a nástroje jménem Da Vinci. Útočníci zveřejnili torrent s 400 GB interních dokumentů, zdrojových kódu a e-mailové komunikace. Získali i přístup k účtu na Twitteru (pustili na něj řadu informací z hacku, než byl smazán). Z dokumentů plyne, že společnost obchoduje s represivními režimy (mezi zeměmi se zákazníky je ale jmenována i Česká republika).

0day zranitelnost Flashe využívaná Hacking Teamem je už součástí toolkitů. Oprava pro Flash by se navíc měla objevit už právě někdy na konci tohoto týdne, takže více a více platí, že pokud Flash životně důležitě nepotřebujete, tak ho z počítače odstraňte. 

Byli skutečně Hacking Team tak dobří, aby Česko dalo přes 18 milionů korun za jejich služby? Pokud budete brát vážně hodnocení odborníků, tak nikoliv. Zásadní problém hackerů z Hacking Team byl ten, že používané zranitelnosti byly staré, většinou už dávno záplatované. Nic extra nového se v jejich nástrojích neobjevuje, to, co používali, je běžně veřejně dostupné. Viz ​Hacking Team's Tools Aren't That Impressive, Experts Say.

Hacking Team hack casts spotlight on murky world of state surveillance od Guardianu je výstižný titulek. E-maily uniklé v hacku Hacking Teamu vrhají světlo na poměrně zvláštní svět státního šmírování. A není zdaleka řeč o represivních režimech.

Více viz Jaké exploity objednala česká policie? Maily Hacking Teamu jsou na WikiLeaks, Policie ČR: Šmírovací software jsme koupili, ale vše je tajné, nic neřekneme a Hack společnosti Hacking Team: na seznamu klientů je i česká policie.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Twitter moc chce získat vaše datum narození. Když je vyplníte, můžete slavit. A slavit. A slavit. A slavit. Ano, je to tak trochu slabší pokus, jak z uživatelů dostat další dost podstatný údaj. Jednou ze zásadních nevýhod Twitteru pro inzerenty i další aktivity totiž je, že o svých uživatelích nic moc neví. Pár měsíců už se snaží při zakládání účtu získat telefonní číslo, teď si „můžete“ doplnit datum narození. A pokud to uděláte, bude vám Twitter na vaše narozeniny dělat oslavu. Jasně. Viz #HBD: Celebrate your birthday on Twitter.

Facebook má nové ikonky pro přátele a pro skupiny. Velmi pravděpodobně si těch změn vůbec nevšimnete, protože na počítači i na mobilu jsou to opravdu ikonky miniaturní. A jestlipak z následující staré a nové podoby poznáte, v čem je rozdíl?

Rusko vyráží do boje proti selfie a také proti mánii natáčet takřka sebevražedná videa. Čemuž se možná ani nelze divit, protože nevšimnout si té záplavy šílených videí na YouTube je skoro nemožné. A k natáčení nebezpečných videí prý teď můžete přidat ještě focení nebezpečných selfie. Aspoň to píší v Russia starts a ‚safe selfie‘ campaign to curb fatal photography, kde zmiňují, že jde (mimo jiné) o následek nedávného případu 21leté ženy, která se střelila do hlavy právě při snaze vyfotit si selfie s pistolí u hlavy. A případně viz Безопасное селфи.

Facebook vám prý umožní lépe ovládat, co na něm vidíte. Musíte to ale brát jako reakci na zásadní problém – v honbě za penězi vám Facebook ukazuje jen pár zoufalých procent toho, co jste si „objednali“ ke sledování a musí tedy nějak řešit vlnu negativních reakcí. V More Ways to Control What You See in Your News Feed zjistíte, že uvedl něco tak složitého, že to stejně nedává smysl používat. A to nejzásadnější, tedy možnost opravdu, ale opravdu vidět všechno (jako třeba na Twitteru) stále neexistuje. Detailněji viz Facebook slibuje, že vám umožní lépe nastavit, co na něm vidíte.

MOBILNÍ APLIKACE

Instagram zvětšil obrázky na 1080 × 1080 (z původních 640 × 640) a navíc slibuje zlepšení kvality pro Android. Se zvětšením obrázků ale přijde i vedlejší efekt, vyšší spotřeba datových přenosů i nároků na paměť, přeci jenom půjde až o několikanásobek původní velikosti. Reálně je výsledný obrázek z Androidu 960×960 (příklad) a z iOSu 764 × 764 (příklad), takže není příliš jasné, kdy se využije oznámených 1080 × 1080 i na webu. Obě fotky jsou z již aktualizovaných aplikací.

Microsoft končí řadu mobilních aplikací nesoucích značku MSN. Končit bude MSN Health & Fitness, MSN Travel, MSN Food & Drink (iOs, Android i Windows). Další aplikace (News, Weather, Sports a Money nekončí, měly by se navíc objevit ve Windows 10. Viz Microsoft to drop a number of its MSN-branded apps.

Amazon má vlastní cloudovou mobilní aplikaci. Což je v zásadě nutný počin, mít data v cloudu u Amazonu a nemít k nim přístup na mobilu či tabletu je velká nevýhoda proti Dropboxu a dalším. Dostupná je pro iOS, Android a Kindle. Viz Amazon releases its own mobile cloud app to take on Google, Dropbox.

STARTUPY A EKONOMIKA

Microsoft odepsal 7,6 miliardy dolarů. Akvizice Nokie byla selháním. Odepsaná částka v zásadě odpovídá tomu, za co finskou firmu koupil. Koupě samotná byla v zásadě posledním zásadním krokem Stevea Ballmera, který akvizici prosazoval i proti nevůli ostatních. Podle Microsoft writes off $7.6B, admits failure of Nokia acquisition je právě tato akvizice považována za „monumentální selhání“.

Vydělal 7,4 milionu dolarů na YouTube tím, že hraje hry a točí o tom videa. PewDiePie je jedním z hodně sledovaných youtuberů, ale štěstí mu takto velká částka nepřinesla. Spíš vlnu nenávisti, zášti a závisti. Pokud byste si chtěli pořídit totéž, tak pamatujte aspoň na něco pod 40 milionů diváků a miliardy zhlédnutí. A co na to říká on sám?

FTC přezkoumává, zda Apple v App Store omezováním konkurentů ve streamingu hudby neporušuje antimonopolní zákon. Podle všeho na základě stížností na klasický problém, tedy že cokoliv koupené přes App Store je postižené odvodem 30 % Applu, což pro konkurenční streamingové služby znamená, že buď musí prodávat dráž (než za obvyklých 9,99 USD) nebo přicházet o značné peníze. Stejný problém se v minulosti řešil u předplatného za noviny. Ale nevyřešil. Viz FTC exploring Apple rules for streaming music rivals in App Store.

MMO? MOBA? Všichni si myslí, že porazí jedničky jako World of Warcraft, Dota 2, League of Legends či Lineage II. Jenže, jak správně poznamenává Publishers are misinterpreting the demand for new MOBAs and MMOs, na tomhle poli jsou už karty rozdány a žádná vlna nových zájemců se nechystá. Začít cokoliv nového je navíc problém, těm, co hrají (a dlouhé roky hrají) výše citované hry, se nebude chtít přejít. A to je zde ještě Guild Wars 2, LOTRO a řady dalších. Nakonec i Blizzard zkouší jít proti LOLku či Dotě s Heroes of the Storm.

E-KNIHY

Barnes & Noble se chystá zavřít mezinárodní podobu svého knižního obchodu. The Digital Reader uvádí, že B&N posílá evropským zákazníkům e-mail, ve kterých je upozorňuje na ukončení Nook Store na většině světových trhů k 7. srpnu 2015. Nook Store zůstane jen v USA a Velké Británii. Otázkou zůstává, o co vlastně zákazníci přijdou, protože mezinárodní Nook Store byl dostupný pouze jako aplikace pro Windows 8 (v rámci partnerství s Microsoftem, které se zjevně blíží ke konci po odkoupení podílu v Nook Media zpět B&N).

ICTZ23

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se v uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. Vzniká průběžně celý týden.

Pokud chcete seriál sledovat, má vlastní štítek v podobě #TYDEN

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.