Zemské digitální vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) může skončit dřív, než vůbec začalo. Očekávaný formát DVB-T2, který ušetří oproti stávající kapacitě mutliplexů asi třicet procent datového toku, a například České Radiokomunikace (ČRa) počítají s jeho komerčním nasazením od roku 2013, může do té doby zastarat. Myslí si to Leoš Pohl, předseda představenstva společnosti Czech Digital Group, která provozuje zemského digitální multiplex 3, v němž vysílá například televize Prima nebo nový zpravodajský kanál Z1.
ČRa chtějí od roku 2011 začít testovat zemské digitální televizní vysílání v DVB-T2 a kompresním standardu MPEG-4 tak, aby všechny programy přenášené v jejich multiplexu mohly vysílat ve vysokém rozlišení. Ta doba je tak vzdálená, že bych těžko odhadoval, jestli bude DVB-T2 ještě ve hře a zda-li se ještě vyplatí mluvit o MPEG-4. Možná vzniknou daleko účinnější standardy,
řekl Pohl v rozhovoru pro server DigiZone.cz.
Podle Pohla je otázka, kolik procent domácností bude v roce 2013 přijímat televizi pozemně, a zda se tedy tento způsob vysílání pro HDTV bude hodit. Co když ho z hlediska HDTV převálcuje Internet?
ptá se. Není problém v tom, že by stávající operátoři multiplexů nedokázali vysílat v MPEG-4 a HDTV, ale nabízí se otázka, kdo to zaplatí, dodává šéf CDG.
Pokračování rozhovoru s Leošem Pohlem, které navazuje na první část interview z minulého úterý, čtěte zítra na DigiZone.cz