Hlavní navigace

MPEG-4 v blízké budoucnosti v set-top-boxech zvítězí, tvrdí slovenský T-Mobile

30. 1. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
30. 1. 2008

Formát MPEG-4 v blízké budoucnosti převáží nad současným MPEG-2 v nabídce set-top-boxů a televizorů s DVB-T tunerem. Tvrdí to alespoň operátor T-Mobile Slovensko, který v rámci připomínkování vyhodnocení vládní strategie přechodu na zemské digitální vysílání doporučil použít rovnou právě MPEG-4. Uvedl to server Digimedia.sk.

Dalším návrhem slovenského T-Mobilu je nabízet divákům k užívání jen set-top-boxy podporující připojení k internetu pomocí DSL nebo mobilních technologií HSDPA či Flash-ODM. Poslední ze zmíněných služeb poskytuje na Slovensku zákazníkům zatím pouze T-Mobile.

Operátor kromě toho navrhuje vládě, aby se ve svojí strategii zaměřila také na DVB-H. Chce totiž, aby se urychlilo zavádění této technologie, a to především s ohledem na frekvenční plánování. Multiplexem pro mobilní zemské digitální vysílání se přitom na Slovensku nezabývá ani současný zákon o digitalizaci, aby připomínkovaná vládní strategie.

Content tip EARLY

A co řeklo na návrh T-Mobilu ministerstvo dopravy, pošt a telekomunikací jako jeho adresát a zpracovatel? Uvedlo jen, že volba kompresního standardu záleží na dohodě mezi vysilateli a provozovateli DVB-T. Podobné je to i České republice. V Česku musí operátor zemského digitálního multiplexu nejprve oznámit, jaké služby s jakými technickými parametry a za jakou cenu je schopný poskytovat. Televizní stanice jako jeho zákazník s ním pak na tuto službu uzavře smlouvu, alespoň podle tzv. digitální novely platící od ledna letošního roku. Legislativně v ČR televizním přitom nic nebrání vysílat v MPEG-4 a třeba i placeně.

Nabídka set-top-boxů i digitálních televizorů s přímou podporou standardu v MPEG-4 pro volný prodej je zatím v České republice i na Slovensku minimální, první takové výrobky se na trhu objevily v září loňského roku.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).