Hlavní navigace

Mr.Lin(x) byl nucen změnit doménu

17. 4. 2001
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Spor kolem domény linx.cz se dobral poměrně jasných výsledků. CZ.NIC se do něj nakonec rozhodl nezasahovat, takže doménu ponechal ve vlastnictví Martina Kuby. Mr.Lin(x) na toto rozhodnutí reagoval převedením systému na novou doménu. Celý problém se tedy pravděpodobně definitivně vyřešil.

Problémům Mr.Lin(x)e s jeho českou doménou linx.cz se na Lupě věnoval kolega Marek Antoš ve dvou článcích (zde a zde), ve kterých celý problém dostatečně podrobně rozebral. Případ nabral spád poté, co se do něj koncem února vložil samotný CZ.NIC. Pro řadu protichůdných žádostí o změny v doméně se ji rozhodl dočasně zablokovat. Obě strany pak dostaly prostor obhájit své nároky. Počátkem dubna CZ.NIC vynesl šalamounský verdikt, podrobněji nechme mluvit Richarda Kozu:

Obe dve strany/spolecnosti se pokousely prokazat, ze ony jsou (neexistujici) spolecnosti, ktera je zapsana jako drzitel domeny.

Ani jedna ze stran vsak nepredlozila prukazne materialy, ktere by jeji trvzeni dokazovaly.

Vysledkem situace tedy je, ze jako drzitel je zapsana neexistujici spolecnost a tuto spolecnost se nepodarilo jednoznacne ztotoznit se zadnou spolecnosti existujici – at uz se ale jedna o jakoukoliv spolecnost, opravnenou osobou za tuto spolecnost jednat je pan Kuba. Proto bude umozneno teto osobe s domenou manipulovat a zaroven bude vyzvan, aby opravil udaje o vlastnikovi.

Tímto rozhodnutím CZ.NIC dokumentuje snahu nepůsobit v podobných případech jako soudce, což ostatně konstatuje v dokumentu Zahájení sporu:

CZ.NIC upozorňuje, že není orgánem, který rozhoduje o právu fyzických či právnických osob na vlastnictví doménových jmen.

Přenechává tuto roli na instituci k tomu určené, což se sice může zdát z pohledu Internetu poněkud nepružné, tuto snahu však lze spíše ocenit. CZ.NIC se tak v celém sporu zachoval pravděpodobně nejlépe, jak mohl. Dal oběma stranám možnost vyjádřit se k problému v klidu a v nepřehledné situaci se rozhodl do sporu nezasahovat. Pouze potvrdil postavení Martina Kuby, jehož práva k doméně jsou za současného stavu věcí asi jedinou jistotou.

Tímto rozhodnutím donutil CZ.NIC provozovatele systému Mr.Lin(x) jednat. Původní doména se znovu stala, vzhledem k tomu, že veškeré dispozice k ní má nadále pouze Martin Kuba, pro Clark Net Project nebezpečnou, není totiž vyloučeno, že by se celý problém s přesměrováním záznamů mohl opakovat. Jediným rozumným řešením této situace je již dříve nastíněná změna domény. Pro tento účel disponuje Computer Press hned dvojicí domén: linxcz.cz a mrlinxcz.cz. Pro praktické nasazení byla vybrána doména linxcz.cz, kterou také začaly některé servery pokusně používat již dříve. Po konečném rozhodnutí CZ.NICu pak byli všichni klienti Mr.Lin(x)e požádáni, aby si změnili doménu z původní linx.cz na novou linxcz.cz. To se stalo v pátek 13. dubna, tedy pouhé dva (jeden pracovní) dny před ukončením blokace původní domény, ta byla totiž ukončena již 15. dubna. Od tohoto data tedy může Martin Kuba změnit údaje pro starou doménu a uživatelé, kteří si nestačili změnit adresu, by tak byli znovu od služby odstřiženi. To se však naštěstí zatím nestalo.

Vlastníkem nové doménylinxcz.cz je přímo Computer Press a je také provozována na jeho nameserverech. Stará doménalinx.cz se také stále nachází pod patronací Contactelu, tedy firmy v této kauze spřízněné se současnými provozovateli Mr.Lin(x)e.

Změnou domény tak Martin Kuba na první pohled přichází o poslední trumf, který drží v ruce. Je totiž nepochybné, že se v současné době Mr.Lin(x) bez domény linx.cz obejde. Namátkou jsem během včerejšího dne zkoušel některé z nejvýznamnějších serverů využívajících jeho služeb a u všech jsem narazil pouze na novou doménu. Je však zároveň pravdou, že původní doména má pro tuto službu minimálně prestižní charakter, navíc samozřejmě existuje jistá setrvačnost, takže někteří klienti budou nadále používat starou doménu, a to tím spíše, že stále korektně funguje! Nameservery, které předtím nastavil Martin Kuba ( sirius.fatal.cz a posseidon.fatal.cz), však vrací na dotazy pro všechny standardní adresy v doméně linx.cz údaje na stroj 195.70.158.29 tedy sirius.fatal.cz, kde se nachází pouze prázdný web, pokud by se tedy znovu staly nameservery pro tuto doménu, nebyl by Mr.Lin(x) pod ní znovu použitelný.

KL22 hlasovani

Je však téměř nepochybné, že se Clark Net Project a Computer Press budou snažit získat doménu linx.cz do svého vlastnictví. Podle některých zdrojů se již také v tomto směru vyvíjejí čilé aktivity. Jiří Hlavenka z Computer Pressu však s ohledem na charakter sporu odmítl cokoliv komentovat. Změnou domény se podle něj také celý problém vyřešil a osud původní domény linx.cz již není příliš důležitý.

Pokud tedy Martin Kuba neprovede s doménou linx.cz nějakou velkou změnu, neměli bychom se v tomto sporu nadát v dohledné době nějakých výraznějších změn. Je však pravděpodobné, že obě strany neřekly své poslední slovo. Jak vše dopadne či zda je současný stav definitvní, ukáže pouze čas. Žádná senzace podobná dvoudennímu výpadku se však rozhodně konat nebude.

Kdo nakonec získá doménu linx.cz?

Autor článku

Autor je redaktorem serveru Lupa. Jeho specializací jsou poskytovatelé připojení a technické aspekty Internetu.