Hlavní navigace

Mrnka: Z1 byla před zavřením už v lednu 2009, chtěl jsem odejít z DVB-T

26. 1. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Digitální kabelová televize DVB-C Autor: 115393
26. 1. 2011

Zánik soukromé zpravodajské televize Z1, která ukončila vysílání o půlnoci na úterý, hrozil již po pouhém půlroce vysílání v lednu 2009. Lidovým novinám to řekl bývalý generální ředitel Z1 Martin Mrnka, kterého ve funkci v červenci 2009 vystřídal Zdeněk Šámal. Úvaha, zda by nebylo efektivnější zavřít, padla již v lednu 2009, připustil Mrnka. Majitel stanice, investiční skupina J&T, hodlal do rozjezdu Z1 investovat půl miliardy korun.

K TÉMATU: Pět důvodů, proč skončila zpravodajská televize Z1

Nakonec se celkové náklady na vznik a provoz Z1 za dva a půl roku její existence vyšplhaly na částku 650 až 700 milionů korun. Nejdražší položkou přitom byly poplatky za šíření signálu, zejména pozemní cestou. Z1 za ně utrácela skoro polovinu celkových peněz na provoz. Kdyby odešla ze zemské digitální sítě 3, v níž vysílala, a soustředila se pouze na satelit, kabel a IPTV, výrazně by ušetřila. To dnes potvrzuje i Mrnka.

KL24

ČTĚTE TAKÉ: České Radiokomunikace od ledna zvýšily ceník za vysílání v multiplexu 3

Tuto variantu jsem kdysi navrhoval. Projekt televize, kterou jsem zakládal a s níž jsme získali licenci, byl ale založen šířeji, tedy na vysílání digitálním přes pozemní vysílače, řekl bývalý šéf Z1 ekonomickému deníku E15. Na začátku loňského roku platila Z1 jenom za pozemní vysílání v multiplexu 3 měsíčně tři miliony korun, ke konci roku to už bylo 4,5 milionu. Po změně vlastníka provozovatele multiplexu měsíční poplatky od letošního roku vzrostly až na šest milionů korun měsíčně a měly dál stoupat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).