Hlavní navigace

Mše svatá do mobilního telefonu přitahuje stovky věřících

28. 11. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
28. 11. 2007

Polská společnost iTTv nabídla prostřednictvím svojí služby mobiTV přenosy bohoslužeb a kázání na mobilní telefon. Kanál využívá speciálně vytvořenou stránku WAP a distribuuje ji prostřednictvím sítí GPRS/EDGE, UMTS/WLAN či WAPCam. Služba je podle serveru Satkurier.pl určena především starým a nemocným věřícím, ale i těm, kteří často cestující a nemůžou se bohoslužeb přímo zúčastnit.

Mše svaté jsou přenášeny z východopolské Lublině. V kostele jsem umístili kamery a mikrofony, přenos je možný 24 hodin denně. Kdykoli se majitelé telefonů s multimediálním vybavením mohou přesvědčit o tom, co se děje v našem svatostánku, cituje autora projektu Andrzeje Filipowicze agentura ČTK. Vysílání je možné sledovat nejen na adrese wap.ittv.pl.

UXD

Během několika málo dní využilo „mobilní“ bohoslužbu už 1 200 lidí. Podle organizátorů nejde jenom i diváky z Polska, ale také z Británie, Irska nebo České republiky. Církev se nemůže bát nových technologií. Pokud můžeme provádět evangelizaci pomocí mobilního telefonu nebo internetu, budeme to dělat. Vidím v tom šanci, jak oslovit mladé lidi, kteří například odjeli za hranice, říká kněz Florian Gruca.

Zároveň však vylučuje, že by církev do budoucna počítala také s možností zpovědi přes mobilní telefon nebo internet. Zcela jistě nikdy nedojde k tomu, že místo amen zmáčkneme enter, citovala Grucu agentura ČTK.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.