Hlavní navigace

Multiplex 3 prý do konce letošního roku posílí o tři nové digitální televize

27. 7. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
27. 7. 2011

Tři nové televize by se měly do konce letošního roku objevit v zemské digitální síti 3, kterou prostřednictvím společnosti Czech Digital Group (CDG) provozují České Radiokomunikace. V rozhovoru pro ekonomický deník E15 to řekl výkonný ředitel ČRa Kamil Levinský, který od 1. srpna nahradí v čele společnosti dosavadní generální ředitelku Jane Hannah. Myslím si, že se do konce roku dočkáme pozitivního překvapení. Jednáme s každou televizí, která chce šířit svůj signál terestricky, řekl Levinský.

K TÉMATU: Multiplex 3 bude od 31. července i v Karlových Varech. Poté i ve Znojmu

Byl bych velmi spokojen, kdybychom na konci letošního roku v třetím multiplexu vysílali další tři televize, dodal šéf ČRa. Momentálně v multiplexu 3 vysílá pouze Prima love, ženský kanál televize Prima, a také křesťanské rádio Proglas. Jako o dalších možných klientech se spekuluje o připravovaném čtvrtém programu Primy, rodinném kanálu Prima Family, a také o dalších tematických kanálech Novy – ženském Nova Doma a akčním Nova Action. Vyloučit nelze ani start projektu TV7 od Regionální televizní agentury (RTA) Jaroslava Berky či dětské TV Pohoda od Radima Pařízka.

ROZHOVOR: Multiplex 3 zaplníme až osmi televizemi, věří výkonný šéf Českých Radiokomunikací

Nákup CDG je pro nás dlouhodobou strategickou investicí, která nemá návratnost v horizontu dvou tří let. I z dnešního pohledu bychom tuto investici učinili. Je třeba si uvědomit, že do vypnutí analogového televizního vysílání je trh negativně ovlivněn legislativou, která umožňuje vysílat jen majitelům licence. To v listopadu skončí a trh se konečně otevře, uvedl Levinský. CDG navíc kromě celoplošného vysílání nabízí i šíření signálu z vybraných vysílačů jen pro konkrétní regiony. To po operátorovi multiplexu 3 požadovala hudební televize Óčko, která nyní vysílá v multiplexu 4.

DT24

ČTĚTE TAKÉ: Multiplex 3 přestal trvat na celoplošném vysílání televizí, nabízí i regiony

Levinský vyloučil, že by se v multiplexu 3 mohly objevit i placené, tedy zakódované programy. Samozřejmě vnímáme potenciál placených terestrických televizí, tento model je obchodně velmi zajímavý. Nicméně velmi pravděpodobně to nebude v multiplexu 3, ale spíše v novém standardu DVB-T2, jehož test ve spolupráci s Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ) probíhá v Praze z žižkovského vysílače od začátku roku, uvedl šéf ČRa. Pokud se tento standard podaří prosadit k implementaci na straně výrobců set top-boxů a plochých televizorů, bude záležet na ČTÚ, kdy vypíše tendr na multiplex v DVB-T2, dodal.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).