Hlavní navigace

Multiplex 3 si kvalitativně polepšil

28. 1. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
28. 1. 2009

Díky nasazení nové kompresní technologie, kterou oznámila včera prostřednictvím tiskové zprávy společnost Czech Digital Group (CDG), došlo u kanálů v multiplexu 3 k výraznému zlepšení obrazové kvality. Všiml si toho server dxradio.cz. Nejvíce se změna projevila u hudebního kanálu Óčko a lifestylové televize Public. Bitové toky se pohybují nejčastěji mezi 2 a 6,5 Mbit/s (minima kolem 1 Mbit/s a maxima i nad 7 Mbit/s, průměrně kolem 3 Mbit/s), konstatoval server.

UXD

K TÉMATU: Také CDG už používá novou kompresní technologii

Jedním z pozitiv je skutečnost, že Óčko už má konečně standardní rozlišení 720×576 bodů. Poměr stran obrazu však zůstal na 4:3, vysílá se se stereo zvukem. Změny bitových toků jsou však nyní mnohem dynamičtější. Na původním kanále multiplexu 3 v Praze (46) zůstala stará technologie. Podle dxradia.cz má tak divák možnost porovnat rozdíly mezi oběma nasazenými technologiemi využívajícími shodně kompresi MPEG-2.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.