Hlavní navigace

Multiplex 4 nabídne regionalizaci po krajích. Do června spustí 10 lokalit

4. 5. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Regionální televize budou moci v síti 4 vysílat buď samostatně, nebo v rámci celoplošného kanálu Regio, který si registroval Radim Pařízek

Z třinácti lokalit chce nejpozději od června vysílat televizní multiplex 4, který letos přešel od Telefóniky k ostravské společnosti Digital Broadcasting, vlastněné majitelem Rádia Čas Radimem Pařízkem a někdejším šéfem televize Nova Vladimírem Železným. Kromě Prahy, Brna a Ostravy, kde tato síť vysílá již nyní, se rozšíří i do Plzně a dalších krajských měst. Zároveň chce nabídnout prostor regionálním televizím. Serveru DigiZone.cz to řekl Radim Pařízek s tím, že multiplex 4 se bude moci rozčlenit až na 13 samostatných regionů podle krajů.

K TÉMATU: Multiplex 4 má ve finále pokrývat až 90% populace České republiky

„Můžeme uspokojit všechny regionální televize v České republice. Nabízíme jim dvě možnosti: buď mohou vysílat v daném regionu samy, nebo se připojit do celoplošné programové sítě, kde by po většinu času vysílaly svůj regionální program a menší část dne by zde vysílal celoplošný program, pro který jsme si už registrovali název Regio. Regionům dokonce nabízíme možnost do tohoto programu vlastnicky vstoupit,“ uvedl Pařízek.

ČTĚTE TAKÉ: Multiplex 4 chce do poloviny roku zdvojnásobit pokrytí na 52% populace

Model centrálního programu s regionálním odpojováním by v podstatě fungoval stejně, jako tomu bylo do konce minulého roku u televize Prima. Jen poměr celostátního a regionálního vysílání by byl obrácený: po většinu dne by vysílaly regiony a menší část vysílacího času by zabralo společné vysílání pod hlavičkou kanálu REGIO. „Ta by využívala denní zpravodajství televize Pohoda, které počítá s patnáctiminutovou relací každý den,“ dodal Pařízek.

NAPSALI JSME: Obchodní rejstřík už zapsal Vladimíra Železného jako spolumajitele multiplexu 4

Multiplex 4 chce nabídnout výrazně nižší ceny za šíření signálu než multiplex 3, který rovněž umožňuje regionalizaci a vysílá v něm již několik regionálních televizí. Ceník však Pařízek zatím nechtěl komentovat. „Nejprve ho musíme vyvěsit na internet a počkat měsíc, zda proti němu někdo nevznese námitku. Teprve potom můžeme uzavírat smlouvy. Před vyvěšením ceníku nemohu ceny nijak komentovat,“ vysvětlil.

K VĚCI: Vladimír Železný se vrací do hry. Koupil podíly v TV Pohoda a multiplexu 4

Z dřívějších prohlášení majitelů multiplexu 4 vyplynulo, že do poloviny letošního roku by chtěli pokrýt signálem 52 procent obyvatel České republiky. „V říjnu bychom se pak měli dostat na velmi zajímavou úroveň pokrytí, která by se měla blížit současným celoplošným sítím DVB-T,“ uvedl dnes pro DigiZone.cz Pařízek. Podle předsedy Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavla Dvořáka by konečné pokrytí multiplexu 4 mělo dosahovat až 90 procent populace.

DÁLE: Multiplex 4 přechází od Telefóniky k majiteli TV Pohoda Radimu Pařízkovi

Souběžně se startem nových vysílačů přejde multiplex 4 na nové vysílací kanály v Praze a Brně, kde musí v rámci uvolňování kmitočtů pro digitální dividendu opustit kanály nad 60. Pouze v Ostravě bude mít dočasnou výjimku používat stávající kanál 63 ještě několik dalších měsíců. „Všechny nově spouštěné vysílače ale budou využívat kanály pod 48, takže se jich nedotkne ani druhá digitální dividenda,“ ujišťuje Pařízek.

MM_SS3

NEPŘEHLÉDNĚTE: Multiplex 4 chce být levnější než sítě Českých Radiokomunikací. Až o polovinu

Digital Broadcasting se také chystá vypovědět smlouvy se všemi televizemi, které nyní vysílají v multiplexu 4 (ČT 1 HD, Nova HD a Óčko). „Nyní jde o experiment a přecházíme na komerční vysílání. Proto je nutné nynější smlouvy vypovědět a uzavřít nové. Je to i proto, že už máme další zájemce o vysílání a potřebujeme si pro ně uvolnit prostor,“ vysvětlil Pařízek. Další podrobnosti o nově spouštěných lokalitách chce zveřejnit do tří týdnů, kdy na internetu zveřejní ceník za vysílání v multiplexu 4.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.