Hlavní navigace

Musí televize žádat pro HD verze programů o novou licenci?

5. 11. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
5. 11. 2007

Polsko řeší problém s vysíláním původních televizních programů ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Podle tamní Rady pro rozhlas a televizi totiž není jasné, zda provozovatel, který už získal vysílací licenci pro stanici ve standardním rozlišení, může na to samé oprávnění provozovat i jeho HD verzi označenou jiným názvem (ale se stejným obsahem).

Nejsledovanější polská komerční televize v říjnu požádala o vydání licencí pro stanice Polsat Sport HD a Polsat HD, které budou mít totožný obsah jako již existující Polsat Sport a Polsat. Radní o nich zatím nerozhodli, protože si nejsou jistí, zda jsou pro tyto programy nové licence potřeba. Obdobný problém by mohla v budoucnu řešit i česká Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV).

BRAND23 Workshop

Zatím jsme o tom nevedli diskusi, ale názory se různí. Osobně si myslím, že u vysílání televize Nova ve vysokém rozlišení nová licence není třeba, protože jde o stejný program vysílaný v jiné technické kvalitě, ale se stejným obsahem i názvem, řekl předseda RRTV Václav Žák na říjnové konferenci Tel.con Spektrum v Praze. Jiným případem je podle něj stanice Nonstop Kino HD, která žádala o novou licenci, protože její obsah není totožný s mateřskou stanicí Nonstop Kino ve standardním rozlišení.

Obecně platí, že pokud by se programy ve vysokém rozlišení chtěly označovat jako Nova HD nebo Prima HD, jde o nové stanice a ty musí požádat o novou vysílací licenci, míní Žák.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).