Hlavní navigace

Na Internet bez drátů? (II.)

13. 4. 2000
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

V prvním díle našeho miniseriálu jsme se podívali na to, jak funguje bezdrátové připojení k Internetu a jaké má výhody a nevýhody. Dnešní druhá část, opět z pera Karla Chvalovského, se zabývá nabídkami jednotlivých poskytovatelů. Některé jsou velmi zajímavé: komu by se nelíbilo 64 kb/s za pět tisíc?

Úvodem bych chtěl říci několik věcí, které je nutné si uvědomit. Současný trh s bezdráty je tak rozsáhlý, že není možné s ohledem na přehlednost a rozsah uveřejnit kompletní nabídku, což si ani nekladu za cíl. Výčet firem není úplný, jsem si toho vědom, je to dáno několika faktory. Snažil jsem se zahrnout poskytovatele, kteří podle mého názoru mají nějaký větší význam, případně jejich nabídky jsou zajímavé a dostupné většímu počtu klientů. Další možností je i fakt, že o dané firmě nebo o tom, že nabízí bezdráty, prostě nevím, případně se mi nepodařilo zjistit podrobnosti. Pokud se někdo bude cítit ukřivděný, tak mu nic nebrání připojit svojí nabídku ke komentářům, budu jen rád!

Myslím si, že asi nejdůležitější věcí je, kde daný poskytovatel bezdrátové připojení nabízí. Rozhodl jsem se proto utvořit malou tabulku s městy ve kterých jednotlivé společnosti operují:

Jméno ISP Města
AVI Praha
CESNET Benešov, Blansko, Brandýs nad Labem, Brno, Břeclav, Cheb, Chomutov, Chrudim, Čáslav, Čelákovice, Česká Lípa, Česká Třebová, České Budějovice, Děčín, Domažlice, Dvůr Králové nad Labem, Frýdek-Místek, Hlinsko v Čechách, Holice, Hořice v Podkrkonoší, Hořovice, Hradec Králové, Hranice na Moravě, Hustopeče, Jaroměř, Jičín, Jilemnice, Karlovy Vary, Kladno, Klatovy, Kolín, Kopřivnice, Kostelec nad Orlicí, Krnov, Kroměříž, Kutná Hora, Kyjov, Lanškroun, Liberec, Litoměřice, Lovosice, Mělník, Mladá Boleslav, Neratovice, Nová Paka, Nové Město nad Metují, Nymburk, Ostrava, Pardubice, Písek, Plasy, Plzeň, Poděbrady, Praha, Prostějov, Přerov, Příbram, Rokycany, Roudnice nad Labem, Rychnov nad Kněžnou, Svitavy, Šumperk, Teplice, Tišnov, Uherské Hradiště, Uherský Brod, Ústí nad Labem, Veselí nad Moravou, Vlašim, Vrchlabí, Zábřeh, Zlín, Žďár nad Sázavou
ha-vel Praha, Brno, Ostrava, Hlučín, Frýdek-Místek, Havířov, Opava, Orlová
InWay Praha
IOL Praha, Brno, Ostrava, Olomouc, Opava, Orlová, Frýdek-Místek, Karviná, Havířov, Hlučín, Bílovec
IPNET Hradec Králové, Mělník, Nové Město na Moravě, Pardubice, Sušice, Trutnov, Vimperk, Vrchlabí
Nextra Praha, Brno, Ostravu, Olomouc, Liberec
VOL Praha, Brno, České Budějovice, Chrudim, Kladno, Kolín, Kroměříž, Liberec, Olomouc, Pardubice, Písek, Plzeň, Prostějov, Příbram, Slaný, Slatiňany u Pardubic, Sokolov, Teplice, Trutnov, Třebíč, Zlín

Největší počet přístupových bodů má CESNET, který je na tomto poli jasným suverénem. Větším počtem pokrytých lokalit se dále může pyšnit VOL, některé firmy (např. InWay) se však specializují pouze na konkrétní oblasti, kde se snaží nabídnout co nejlepší pokrytí na úkor počtu pokrytých měst. To, že společnost v daném místě nabízí bezdrátové připojení, ještě neznamená, že je dostupné v celé lokalitě. Záleží na konkrétních podmínkách a není nic jednoduššího, než se zeptat daného ISP, zda je možné se připojit právě z vašeho domu. Dobře umístěný přístupový bod (komín, výšková budova, kopec,…) může v menších městech zajistit přístupnost z celého města a okolí, často však takový bod neexistuje a ve větších městech těžko naleznete místo, které by bylo vidět odevšad. Praha je kapitolou sama pro sebe, ačkoli zde působí téměř všechny firmy, najde se stále mnoho „hluchých“ míst. Pokud se nenacházíte zrovna v některé z atraktivních zón, budete pravděpodobně rádi, že Vás vůbec někdo bezdrátem připojí.

Pokud jde o jednotlivé cenové nabídky, rozhodl jsem se pro uspořádání, které by mělo zaručovat alespoň jejich základní porovnání. V tabulce naleznete hodnoty, které se mi zdály k porovnání nejvhodnější. Výše instalačního poplatku je často podmíněna délkou doby, na kterou se poskytovateli upíšete. V některých případech je součástí nabídky podmínka uzavření smlouvy na určitou dobu, někdy bývá v případě uzavření dlouhodobé smlouvy zřízení buď zcela zdarma nebo s vysokou slevou. Protože se cena koncové jednotky (BreezeNET, WaveLAN,…) pohybuje v řádu desítek tisíc korun, umožňují provideři jejich pronájem, někdy bývá tato položka započtena již do ceny linky. Pokud jde o paušální a počítané linky, rozhodl jsem se vybrat nejtypičtější varianty, tedy rychlost 64kb/s a přenos do 1GB.

Jméno ISP Instalační poplatek Pronájem zařízení Linka 64kb/s s neomezeným přenosem Počítaná linka 64kb/s s přenosem 1GB
AVI 35000Kč  – 16500Kč 5000Kč + 450Kč/100MB nebo 4000Kč/1GB
CESNET 15000Kč 2500Kč 22500Kč  –
2500Kč***  –
ha-vel 39950Kč  – 128Kč**** ?
9950Kč 2999Kč**** ?
InWay 18000Kč  – 128kb/s 28400Kč 128kb/s
7490Kč + 200Kč/50MB
IOL 9490Kč neomezená konektivita 5400Kč + 1000Kč/250MB
IPNET  –  – 26500Kč 17000Kč + 2000Kč/500MB
1000Kč 3500Kč***  –
Nextra 9900Kč 16500Kč
SkyNet 15000Kč 3900Kč 16100Kč* 6100Kč* + 3,80Kč/MB
15300Kč** 5300Kč** + 3,80Kč/MB
VOL 15000Kč  – 12600Kč 5000Kč + 400Kč/100MB
World OnLine 17900Kč  – 12500Kč 1,5GB 6900Kč + 6Kč/MB

* v Praze
** mimo Prahu
*** sdílené pásmo
**** pouze 1. rok, dále 2550Kč/měsíc
 – pokud není uvedeno jinak, jde o měsíční platby (s výjimkou instalace)

Ceny jsou poměrné podobné, několik nabídek se však vymyká. Pro domácí uživatele a malé firmy jsou asi nejzajímavější nabídky počítaných linek a paušálních linek se sdíleným pásmem. Pokud jde o počítané linky, pohybují se jednotlivé nabídky za 64kb/s s přenosem do 1GB/měsíc kolem 5000Kč/měsíc. Jako u klasických počítaných linek se platí většinou za další přenos kolem 4Kč/MB. Od průměru se výrazně odlišuje pouze nabídka IPNETu, který tuto službu nabízí za 17000Kč/měsíc, což je bezkonkurenčně nejvyšší cena. Paušální linky se sdíleným pásmem jsou oblíbené hlavně u domácích uživatelů, tento typ připojení může nabízet ideální kompromis mezi rychlostí a cenou, může se Vám však stát, že spoj bude téměř nepoužitelný. Tento typ připojení nabízí CESNET, ha-vel a IPNET. Ceny jsou opravdu lákavé hlavně v podání nabídky firmy ha-vel, je to však vyváženo velice vysokým zřizovacím poplatkem (ve variantě za 128Kč/měsíc).

Problém těchto služeb je, že Vám poskytovatel negarantuje absolutně nic (snad kromě maximálního počtu zákazníků na dané lince), takže pokud se dostanete do společnosti notorických stahovačů a browsičů, můžete být nemile překvapeni. CESNET zde garantuje maximálně 10 zákazníků na linku. Společnost ha-vel se rozhodla problém vyřešit jiným způsobem, podobně jako pražský ISP po kabelové televizi DattelKabel, tedy připojením všech klientů přes jednu rychlou (2Mb/s na IOL) sdílenou linku. V nabídce této firmy by také mělo dojít ke změně názvů současných tarifů a drobné úpravě jejich podmínek, nechme se překvapit. Uvidíme, jak se bude kvalita služeb měnit s přibývajícím počtem zákazníků.

CIF - osobnosti

Pokud jde o klasické pevné linky s vyhrazeným pásmem, tak zde se setkáme s velice podobnými cenami jako u jejich bratříčků realizovaných jinými způsoby. Pokud uvážíme cenu modemů a pronájem pevného datového okruhu od Českého Telecomu, může však jít i v tomto případě o nabídku velice lákavou.

Karel Chvalovský

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je redaktorem serveru Lupa. Jeho specializací jsou poskytovatelé připojení a technické aspekty Internetu.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).