Hlavní navigace

Na Internetu přituhuje, varoval na IAC 2016 Ján Simkanič ze SPIRu

12. 4. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa.com
„George Orwell a 1984 nebyl návod k použití, ale varování,“ vzkázal Ján Simkanič v keynote na letošní Internet Advertising Conference.

Po letech se SPIR mírně přejmenoval a „R“ na konci se změnilo na „rozvoj“. Ukazuje to na to, co internet stále potřebuje a potřebovat bude. Podle šéfa výkonné rady SPIRu Jána Simkaniče (a ředitele firmy Internet Info, vydavatele Lupy – pozn. redakce) sice internet stále roste a máme různé důvody k optimismu, ale jsou věci, které optimistické nejsou. Uvedl to ve svém vystoupení na Internet Advertising Conference 2016.

Zejména se to týká cenzury a omezování. Například v našem současném velkém vzoru, Číně, kde úřady blokují nejenom Twitter, ale například také český Seznam.cz. Web Hrad.cz tam kupodivu zablokovaný není.

Internet blokují a omezují na řadě míst světa. Například v Turecku zakazují Twitter, YouTube, obsah, ale i konkrétní média. Tamní soudy občas blokování zakazují, prezident Erdogan si ale, samozřejmě, ze soudů nic moc nedělá. V Česku sice zatím žádné vážné omezení internetu nemáme, ale to se může změnit. 

Proti hazardu, za cenzuru

Ministerstvo financí chce v rámci zákonu „proti hazardu“ blokovat internetové adresy na základě vlastního uvážení, jakéhosi seznamu webových stránek s nelegálními hrami. Potírání hazardu se tak snadno může stát základem cenzury, a to na základě toho, že se nějaký úředník rozhodne a něco zablokuje.

Navzdory všem varováním, protestům i snahám tento návrh zákona prošel do třetího čtení a hrozí jeho schválení. Pod „úžasným důvodem boje proti hazardu se objeví šílený princip,“ řekl ve své keynote Simkanič. A varoval, že po tomto ministru a ministerstvu mohou přijít další ministři a mohou si s tímto omezujícím nástrojem dělat, cokoliv se jim líbí.

Ministr vnitra Milan Chovanec už v médiích uvedl, že chce mít uživatele připojující se k internetu registrované. Poté, co tím „vzbudil velmi negativní diskuzi“, vše vzal zpět s typickou výmluvou o tom, jak „chtěl vzbudit diskuzi“. Připomeňme, že tady hovoříme o lidech, kteří jsou tak zodpovědní, že si Bohuslav Sobotka, premiér České republiky, otevře e-mail na nezabezpečeném (a nezabezpečitelném) freemailu a použije takové heslo, že ho doslova „uhodne malé dítě“.

Matadoři internetu

Svobodu na internetu ale ohrožují i další věci. Třeba snaha změnit zodpovědnost právnických osob, vydávajících média trestní odpovědnosti za pomluvu i pro právnickou osobu. Návrh z dílny komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, kterého velmi dobře známe z represivních aktivit před nástupem demokracie.

Hrozbou pro internet je ale svým způsobem také boj proti internetové reklamě v podobě softwaru a mechanismů na její blokování. Nechme stranou absurdní nápad O2, že začne plošně ve své síti blokovat reklamy. Jak se nakonec ukázalo, prý to bylo „nedorozumění“.

Internet paradoxně ale ohrožuje i státní správa. „Státní správa je roztříštěná, nikdo internet nemá na starosti, nikdo za něj nenese zodpovědnost, v tom dobrém slova smyslu,“ řekl Simkanič. 

CIF23

Kritizoval i to, že o internet se ve vládě a státě starají „matadoři Internetu 1.0“. Připomněl i plány na rozdělování 14 miliard korun dotací a nešťastný vývoj v celé situaci. A zmínil příklad Estonska, které v otázce e-governmentu slouží jako pozitivní vzor. Místo toho, aby Česká republika řešila rozvoj internetu, věnuje se tomu, jak omezovat a šmírovat uživatele.

„George Orwell a 1984 nebyl návod k použití, ale varování,“ vzkázal Simkanič z letošní Internet Advertising Conference.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).