Hlavní navigace

Na Internetu přituhuje, varoval na IAC 2016 Ján Simkanič ze SPIRu

Autor: Isifa.com
Daniel Dočekal

„George Orwell a 1984 nebyl návod k použití, ale varování,“ vzkázal Ján Simkanič v keynote na letošní Internet Advertising Conference.

Po letech se SPIR mírně přejmenoval a „R“ na konci se změnilo na „rozvoj“. Ukazuje to na to, co internet stále potřebuje a potřebovat bude. Podle šéfa výkonné rady SPIRu Jána Simkaniče (a ředitele firmy Internet Info, vydavatele Lupy – pozn. redakce) sice internet stále roste a máme různé důvody k optimismu, ale jsou věci, které optimistické nejsou. Uvedl to ve svém vystoupení na Internet Advertising Conference 2016.

Zejména se to týká cenzury a omezování. Například v našem současném velkém vzoru, Číně, kde úřady blokují nejenom Twitter, ale například také český Seznam.cz. Web Hrad.cz tam kupodivu zablokovaný není.

Internet blokují a omezují na řadě míst světa. Například v Turecku zakazují Twitter, YouTube, obsah, ale i konkrétní média. Tamní soudy občas blokování zakazují, prezident Erdogan si ale, samozřejmě, ze soudů nic moc nedělá. V Česku sice zatím žádné vážné omezení internetu nemáme, ale to se může změnit. 

Proti hazardu, za cenzuru

Ministerstvo financí chce v rámci zákonu „proti hazardu“ blokovat internetové adresy na základě vlastního uvážení, jakéhosi seznamu webových stránek s nelegálními hrami. Potírání hazardu se tak snadno může stát základem cenzury, a to na základě toho, že se nějaký úředník rozhodne a něco zablokuje.

Navzdory všem varováním, protestům i snahám tento návrh zákona prošel do třetího čtení a hrozí jeho schválení. Pod „úžasným důvodem boje proti hazardu se objeví šílený princip,“ řekl ve své keynote Simkanič. A varoval, že po tomto ministru a ministerstvu mohou přijít další ministři a mohou si s tímto omezujícím nástrojem dělat, cokoliv se jim líbí.

Ministr vnitra Milan Chovanec už v médiích uvedl, že chce mít uživatele připojující se k internetu registrované. Poté, co tím „vzbudil velmi negativní diskuzi“, vše vzal zpět s typickou výmluvou o tom, jak „chtěl vzbudit diskuzi“. Připomeňme, že tady hovoříme o lidech, kteří jsou tak zodpovědní, že si Bohuslav Sobotka, premiér České republiky, otevře e-mail na nezabezpečeném (a nezabezpečitelném) freemailu a použije takové heslo, že ho doslova „uhodne malé dítě“.

Matadoři internetu

Svobodu na internetu ale ohrožují i další věci. Třeba snaha změnit zodpovědnost právnických osob, vydávajících média trestní odpovědnosti za pomluvu i pro právnickou osobu. Návrh z dílny komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, kterého velmi dobře známe z represivních aktivit před nástupem demokracie.

Hrozbou pro internet je ale svým způsobem také boj proti internetové reklamě v podobě softwaru a mechanismů na její blokování. Nechme stranou absurdní nápad O2, že začne plošně ve své síti blokovat reklamy. Jak se nakonec ukázalo, prý to bylo „nedorozumění“.

Internet paradoxně ale ohrožuje i státní správa. „Státní správa je roztříštěná, nikdo internet nemá na starosti, nikdo za něj nenese zodpovědnost, v tom dobrém slova smyslu,“ řekl Simkanič. 

Marcom

Kritizoval i to, že o internet se ve vládě a státě starají „matadoři Internetu 1.0“. Připomněl i plány na rozdělování 14 miliard korun dotací a nešťastný vývoj v celé situaci. A zmínil příklad Estonska, které v otázce e-governmentu slouží jako pozitivní vzor. Místo toho, aby Česká republika řešila rozvoj internetu, věnuje se tomu, jak omezovat a šmírovat uživatele.

„George Orwell a 1984 nebyl návod k použití, ale varování,“ vzkázal Simkanič z letošní Internet Advertising Conference.

Našli jste v článku chybu?
12. 4. 2016 13:02
petrH (neregistrovaný)
12. 4. 2016 16:02 redakčně smazáno, důvod: Příspěvek obsahoval vulgarity.
12. 4. 2016 13:57

Blokování reklamy je pro internet přibližně stejná hrozba, jako je pro dálnice hrozbou odstranění billboardů. Nejhorší, co se může internetu stát, je, že si budou weby muset najít nový business model, který není založený na příjmech z bannerů. Bohužel se dnešní internet dostal do stavu, že neblokování reklam je pro uživatele nehygienické (pro shopoholiky dokonce ničivé).