Hlavní navigace

Na Ostravsku začalo vysílat pět nových digitálních televizí z Polska

23. 12. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
23. 12. 2010

UVNITŘ MAPA POKRYTÍ Pět nových komerčních televizí z Polska mohou ode dneška přijímat na klasickou televizní anténu diváci na Ostravsku. Na rozdíl od domácích multiplexů ale musí mít set-top-box nebo digitální televizor, který umí zpracovat signál v kompresním standardu MPEG-4. Z vysílače Wisla – Skrzyczne dnes začal vysílat na kanále 38 (610 MHz) polský multiplex 2, který nahradil dosavadní experimentální digitální síť veřejnoprávní Polské televize.

Programy, které je možné ode dneška naladit na Ostravsku, ovšem pouze s digitálním přijímačem, který rozluští signál v kompresním standardu MPEG-4

Nová síť vysílá více než dvojnásobným výkonem než test Polské televize: oproti dosavadním 0,5 kW až 1,25 kW, takže se výrazně rozšířil její dosah na území severní Moravy a v místech, kde už bylo možné přijímat dřívější test polského DVB-T, se výrazně zlepšila úroveň signálu. Multiplex obsahuje pět komerčních televizí: plnoformátové Polsat, TVN, TV4 a TV Puls, a filmový kanál TV7. Další tři programové pozice zatím nejsou obsazeny, ale v budoucnu na nich budou vysílat další komerční kanály: Polsat Sport News, TV Puls 2 a TV6.

MM socky3

Aktuální dosah polského multiplexu 2 s nejsledova­nějšími komerčními televizemi (mapku můžete kliknutím zvětšit)

Programy TVN a TVN 7 vysílají s dvěma audio stopami: jednou klasickou a druhou v kvalitě Dolby Digital. Všech pět programů má funkčního elektronického programového průvodce (EPG). Diváci, kteří si na Ostravsku pořídí digitální přijímač, který dokáže zpracovat signál v kompresním standardu MPEG-4, mohou kromě polských programů naladit i ostravský multiplex 4 z vysílače v ulici 1. máje. Na kanále 63 vysílají programy Nova a ČT 1 ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV).

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.