Hlavní navigace

Na Slovensku definitivně končí analogové vysílání. Vypnou ho poslední lokální televize

31. 12. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ačkoliv naprostá většina hlavních vysílačů na Slovensku analogové vysílání ukončila 31. prosince 2011, v provozu jich ještě několik zůstalo na regionální úrovni.

Po téměř 60 letech bude dnes o půlnoci definitivně vypnuto zemské analogové vysílání u našich východních sousedů. Jeho historie se začala psát ještě hluboko za dob společného československého státu. První pozemské televizi vysílání u nás bylo zahájeno z Petřínské rozhledny v roce 1953, pravidelné šíření pak přišlo na řadu o rok později. Na Slovensku bylo zahájeno ze studia ČST Bratislava v roce 1956. Národního programu zvlášť pro Česko a Slovensko se diváci dočkali v roce 1970.

Z ARCHIVU: Slovensko začíná vypínat analogovou televizi, první bude Veľký Krtíš

A co se konkrétně dnes o půlnoci stane? Přestanou vysílat poslední čtyři analogové pozemské vysílače regionálních a lokálních televizí, a to Bardejovskej televízie, Mestskej televízie Trnava, Televízie Nové Zámky a Kysuckej televízie. Analogové vysílání na Slovensku ale mělo podle původních plánů některých „digitalizátorů“ skončit o několik let dříve. Například Slovenská televize v roce 2008 navrhovala, aby do Silvestra mohla vypnout první ze svých analogových kmitočtů. Tento termín nakonec posunul tamní telekomunikační úřad až na roky 2010 a 2011.

ICTZ23

ČTĚTE TAKÉ: Slovenská televize narazila s návrhem, aby nevypínala analog už letos

Skončil se mimořádně náročný proces přechodu na digitální vysílání, který se Slovensku podařilo dokončit v rekordně krátkém čase zhruba tří let, uvedl Andrej Holák, státní tajemník Ministerstva dopravy, výstavby a regionálního rozvoje a dodal: Zavádění nové digitální služby můžeme považovat za jeden z nejdůležitějších a nejtěžších kroků v historii radiokomunikací. Přechod totiž neprobíhal ve volných, ale v obsazených frekvenčních pásmech. Historii televizního vysílání v kostce zveřejnilo na webových stránkách Ministerstvo průmyslu, výstavby a regionálního rozvoje Slovenské republiky.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.