Hlavní navigace

Na tuzemský trh P2P půjček vstupuje další projekt

Martin Vyleťal

Tento týden byla v Česku spuštěna další internetová platforma, která zprostředkovává individuální půjčky přímo mezi konkrétními lidmi. Stalo se tak deset měsíců poté, co se na tuzemském trhu objevilo první tržiště p2p půjček.

Ve středu společnost Business Credit spustila web finx.cz, který funguje na principu konceptu Peer-to-peer lending neboli P2P půjček. Finx umožňuje dlužníkům a investorům uzavírat bezúčelové úvěry do výše 200 000 Kč s dobou splatnosti až 5 let zajištěné směnkou. Koncept tzv. P2P půjček existuje ve světě už šest let, přičemž masovější vzestup popularity zaznamenal před čtyřmi lety. 

Content 2017 - tip Footshop

Od té doby vzniklo mnoho dalších webů, které nabízí na jedné straně možnost získat za zajímavých podmínek půjčku, na straně druhé jsou místem investičních příležitostí pro ty, kteří disponují volným kapitálem. Tato online tržiště nabízejí, za určitou provizi, jednoduché i sofistikované pomůcky pro volbu vhodné investice i pro zprostředkování a zajištění plateb, jako je uzavření patřičných smluvních vztahů nebo zjištění platební schopnosti.

První české online tržiště P2P půjček bylo spuštěno loni v prosinci Romanem Kakosem pod názvem Bankerat.cz. Na podobném projektu pracovali také Martin David a Petr Moravec. Služba Moneybroo však je však stále v beta verzi a nevypadá to, že by se chystalo spuštění do ostrého provozu, které bylo avizováno už před rokem.

Našli jste v článku chybu?
22. 10. 2011 2:18
Bystrčák, Brno (neregistrovaný)

Protože matematika.

Běžný model (zprostředkovaný bankou): Mám 20 000 Kč na účtu Raiffeissen Bank. Na úrocích "vydělám" za 1 rok cca 2 (slovy dvě) koruny, úroková sazba je přibližně desetina promile...tj. 0,02 %!

A banka půjčí dejme tomu za 10%. Tj. z mých peněž má banka výdělek za rok 2 000 Kč no a dá mne velkoryse dvě korunky za rok jakožto provizi :-)

2. model: P2P půjčování (prostředník pouze pomůže spojit poptávku s nabídkou a za to si veme oproti bance směšnou provizi)

Mám 20 000…

30. 4. 2013 14:14
klukos (neregistrovaný)

Já jen k těm takzv. 10% p.a. od bankovních domů. Existuje rozdíl mezi ročním úrokem z úvěru a RPSN tedy roční procentuelní sazbou nákladů, tedy sazbou, která odráží veškeré náklady spojené s úvěrem, tedy pojištění schopnsti splácet(které se klientům tvrdě tlačí) poplatkem za vedení úvěrového účtu atd. ze zkušenosti se u neúčelových úvěrů dostáváte na cca 13=14% při konsolidacích jinak je to horší a běžný spotřebitelský úvěr je s přehledem kolem 25% rpsn. podobně kreditní karty kontokorenty a pod…