Hlavní navigace

Na Wikipedii působil jako správce podvodník

7. 3. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Před časem list The New Yorker přinesl rozhovor s jedním z předních správců otevřené internetové encyklopedie Wikipedia, který vystupoval pod přezdívkou Essjay a tvrdil o sobě, že je teologickým odborníkem a znalcem cirkevního práva pracující na soukromé univerzitě. Po jeho vstupu do společnosti Wikia se však veřejnost dozvěděla, že ve skutečnosti jde o čtyřiadvacetiletého studenta. Ten se za vymyšlenou identitu prý omluvil a údajně se hájil tím, že chtěl ochránit své soukromí. Zakladatel…

Před časem list The New Yorker přinesl rozhovor s jedním z předních správců otevřené internetové encyklopedie Wikipedia, který vystupoval pod přezdívkou Essjay a tvrdil o sobě, že je teologickým odborníkem a znalcem cirkevního práva pracující na soukromé univerzitě. Po jeho vstupu do společnosti Wikia se však veřejnost dozvěděla, že ve skutečnosti jde o čtyřiadvace­tiletého studenta. Ten se za vymyšlenou identitu prý omluvil a údajně se hájil tím, že chtěl ochránit své soukromí. Zakladatel Wikipedie Jimm Wales po tlaku veřejnosti apeloval na falešného odborníka, vlastním jménem Ryan Jordan, aby opustil společnost Wikia a stáhl se z Wikipedie coby správce. Údajně tak už učinil. (BBC News, New York Times)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.