Hlavní navigace

Náctiletý Suchánek na Nově šeptal a tloustnul. Víme proč

26. 3. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
26. 3. 2008

Velikonoční pondělí nezačalo pro televizi Nova šťastně. Ráno od 8:20 uvedla český film „Jen si tak trochu písknout“ s tehdy patnáctiletým Michalem Suchánkem v hlavní roli. Odbavení snímku z roku 1980 ale provázely problémy, kvůli kterým nebyl téměř slyšet zvuk a docházelo i k deformacím obrazu. Nova na dotaz serveru DigiZone.cz pochybení přiznala a vysvětlila.

Komplikace ve vysílání nastaly po reklamním předělu zhruba v devět hodin. Film se vrátil na obrazovku ve výrazně ztišené podobě a jeho zvuk začal být slyšitelný až po značném zesílení televizoru. Zhruba po 20 minutách se zvuk vrátil na normální úroveň, ale pro změnu došlo ke zdeformování obrazu. Postavy najednou trpěly na šířku roztaženými proporcemi. Vypadalo to tak, že film uváděný v poměru stran 4:3 někdo roztáhl na poměr 16:9, potom mu ořízl okraje a odbavoval ho opět jako 4:3 – tentokrát už ale v „rozšířené“ podobě. Přibližně po pěti minutách se obraz vrátil do patřičných, nezdeformovaných proporcí a zvuk zůstal na normální úrovni. Za chvíli došlo ale znovu ke ztišení filmu. V této podobě zůstal snímek až do konce. Reklamy, které po něm následovaly, už byly znovu na svém zvuku, který je na Nově tradičně na hlasitější úrovni než vysílání pořadů.

Technický ředitel Novy Ivo Ferkl serveru DigiZone.cz potíže potvrdil: Máte pravdu, skutečně se nám odbavení filmu ‚Jen si tak trochu písknout‘ příliš nevydařilo. Věřím, že se tato situace již nebude opakovat. Přijali jsme technická a organizační opatření, která by podobnou situaci v budoucnu měla vyloučit. Šéf techniky nejsledovanější české televize také vysvětlil, proč k problémům došlo: Z důvodu technické závady (nekorektní fáze zvukových kanálů) bylo nutno v průběhu vysílání přejít na nouzový režim. Jistící kazeta však nebyla nahrána v obrazovém formátu, který by pro tento způsob odbavení byl vhodný. Obsluha odbavovacího pracoviště již má možnost v budoucnu citlivěji technicky řešit podobnou situaci, pokud by se vyskytla.

ICTZ23

PŘIPOMEŇTE SI PROBLÉMY ČESKÝCH TELEVIZÍ:

ČT 24 měla dvouhodinový výpadek, v televizi vyhořely rozvody (únor 2008)
Za kovový zvuk začátku Účastníků si podle Novy mohl film sám (listopad 2007)
Bouřka umlčela Kavčí hory (VIDEO UVNITŘ) (srpen 2007)

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.