Hlavní navigace

Digitalizace je odblokovaná, Nova stahuje kasační stížnosti

15. 11. 2006
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
15. 11. 2006

Proces digitalizace televizního vysílání v České republice může pokračovat. Jednatelé televize Nova rozhodli na základě doporučení svého hlavního akcionáře, společnosti CME, o stažení kasačních stížností, na základě kterých se Nova domáhala práva být účastníkem řízení Městského soudu v Praze o žalobách proti výsledku licenčního řízení na provozovatele šesti digitálních televizí. Soud tak bude moci o těchto žalobách rozhodnout i bez Novy.

Pokud by ke stažení kasačních stížností nedošlo, musel by se jimi zabývat Nejvyšší správní soud a do jeho verdiktu by bylo rozhodování o žalobách u Městského soudu v Praze blokované. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání by tak nemohla znovu rozhodnout o udělení digitálních licencí, protože by neznala počet účastníků obnoveného licenčního řízení. Nova se domáhala práva být účastníkem řízení u projednávání žalob televize Prima, společnosti Minority, Step PR a TV Lyra, tedy všech firem, které napadly výsledek tendru RRTV.

O tom, že Nova zřejmě stáhne svoje kasační stížnosti, informoval generální ředitel této stanice Petr Dvořák už minulý týden na Českokrumlovské mediální konferenci. Jsme průběžně obviňováni, že se snažíme zabrzdit digitalizaci v České republice. Věřím, že tento vstřícný krok z naší strany potvrdí, že máme a vždy jsme v minulosti měli zájem sehrát v procesu digitalizace pozitivní roli. Zároveň doufám, že to poslouží i jako signál jak pro státní instituce, tak i pro původní držitele digitálních licencí, aby se i oni pokusili o vstřícná řešení, která ve svém důsledku přinesou prospěch tomu, komu je proces digitalizace prioritně určen, a to běžnému českému divákovi, vysvětlil Dvořák.

DT 23

Stažení kasačních stížností podle mluvčí Novy Veroniky Šmítkové umožní rozhodování Městského soudu v Praze o dalších žalobách proti RRTV, čímž bude definován finální počet žadatelů o digitální licence, o jejichž žádostech by podle rozhodnutí soudu měla RRTV znovu rozhodnout. Nova je podle ředitele Dvořáka připravena diskutovat se všemi zúčastněnými na digitálním procesu o shodě ohledně dalšího postupu. Účastníky této diskuse by ale neměli být jenom stávající a budoucí provozovatelé televizního vysílání, telekomunikační operátoři a státní regulační orgány, ale i zástupci jednotlivých politických stran zodpovědní za mediální politiku a zástupci Parlamentu a vlády.

Jedině v tomto složení se nám podaří nalézt východisko ze současné zamotané situace. Čas na to zatím ještě stále je, nyní je třeba ještě přidat dobrou vůli k řešení problémů. My jsme ji naším rozhodnutím za TV Nova předvedli, čekáme na reakci i ostatních stran, dodal Petr Dvořák.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).