Hlavní navigace

Nechce se nám platit…

2. 9. 2004
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ač jsa studujícím sociologem, přiznám se vám k nechuti vyplňovat všemožné dotazníky. Nedávno jsem ale v reklamním proužku svého ICQ zahlédnul nabídku ankety, která by měla pomoci tento populární program vylepšit. I neodolal jsem, přihlásil se a vyplnil všechny dotazníky, které mi byly nabídnuty...
Ač jsa studujícím sociologem, přiznám se vám k nechuti vyplňovat všemožné dotazníky. Nedávno jsem ale v reklamním proužku svého ICQ zahlédl nabídku ankety, která by měla pomoci tento populární program vylepšit. I neodolal jsem, přihlásil se a vyplnil všechny dotazníky, které mi byly nabídnuty. Mimochodem, způsob, který k tomu ICQ zvolilo je tak promyšlený, že k vyplňování uživatele nevědomky motivuje, i když mu nic nedává a páni empiričtí sociologové by se od něj mohli ledasčemus poučit. O to ale nejde.

Krom otázek typu, co se vám na našem programu líbí a které verze používáte, se dotazníky od ICQ od počátku do konce točí okolo peněz. Zajímají se o to, jaký způsob placení po Internetu preferujete, kolikrát jste si něco koupili, zda hrajete online hry a podobně. Poté, co jsem všechno vyplnil (rychle a tedy upřímně), řekl jsem si, že se podívám na to, jak vyplňovali ostatní.

I zjistil jsem, že lidem se převážně platit nechce. Většina nechápe, proč by měla dávat peníze do her, když se dají stáhnout zadarmo, (72 procent nehraje online hry vůbec), skoro 40 procent uživatelů nenakupuje online, více než 40 procent se o nabídku her vlastně vůbec nezajímá.

Marketing Meeting balicek

Podobné je to s nakupováním čehokoliv jiného. Jedním slovem, ochota utratit na Internetu (na ICQ) jediný (euro)cent je veškerá žádná. Lidé jsou prostě rádi, že jím program funguje, o možnost prémiových služeb za menší bakšiš se nezajímají, jsou rádi, že jsou rádi.

Je to rána pro autory dotazníku, kteří určitě očekávali něco jiného. A je to prostor k zamyšlení pro všechny ostatní. Mnoho hezkých a zajímavých online služeb vzniká jen kvůli výdělku, ale najdou tyto služby nakonec někoho, kdo je cvakne? Myslím, že často ne, protože se nám jaksi nechce platit.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).