Hlavní navigace

Phishing: nejčastěji je napodobován web systému PayPal

23. 12. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podle analýzy společnosti Avira, která se věnuje vývoji bezpečnostního softwaru, by se před phishingem měli mít na pozoru především uživatelé platebního systému PayPal. Avira totiž hlásí, že za dosavadní průběh tohoto kalendářního roku zaznamenala už více než 32 200 nastražených webových stránek, které měly imitovat rozhraní platebního systému PayPal a vylákat z nepozorných uživatelů přihlašovací údaje. Po celý rok se objevovalo nejvíce podvodných napodobenin webových stránek aukční síně eBay a…

Podle analýzy společnosti Avira, která se věnuje vývoji bezpečnostního softwaru, by se před phishingem měli mít na pozoru především uživatelé platebního systému PayPal. Avira totiž hlásí, že za dosavadní průběh tohoto kalendářního roku zaznamenala už více než 32 200 nastražených webových stránek, které měly imitovat rozhraní platebního systému PayPal a vylákat z nepozorných uživatelů přihlašovací údaje. Po celý rok se objevovalo nejvíce podvodných napodobenin webových stránek aukční síně eBay a americké Chase Bank, ovšem v období vánočních nákupů se prý doslova roztrhl pytel s podvodnými kopiemi PayPalu. Chase Bank je nakonec v počtu zachycených falešných webů na druhém místě s více než 25 900 exempláři.

Aukční síň eBay, která se v příštím roce hodlá více zaměřit i na českou klientelu, je v počtu podvodných napodobenin svých stránek na třetím místě – zaznamenáno jich zatím bylo přes 18 700 kusů. Přestože se phishing stále více zajímá třeba i o uživatelské účty v rámci sociálních sítí, hlavním předmětem zájmu jsou nadále finanční služby. První pětku nejčastěji napodobovaných webů za účelem podvodného vylákání osobních údajů totiž ještě doplňuje web American Express (přes 5200 případů) a web Bank of America (více než 4800 případů). Například u Facebooku bylo zaznamenáno „jen“ něco málo přes 2200 podvodných napodobenin. (Avira TechBlog)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.