Hlavní navigace

Nejen banky nabizejí bankovnictví po Internetu

18. 5. 1999
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

České banky to zatím s možností přístupu svých klientů ke správě účtů přes Internet příliš nepřehání. Nicméně, banky nejsou jediné místo, kde si může člověk založit účet a používat jej. Kromě bank tyto služby nabízejí také družstevní záložny (babičky je znají pod názvem "kampelička").

I tady už najdete instituce, které umožňují spravovat účty ryze elektronickou cestou. Už rok tuto možnost nabízí například u FIO, družstevní záložna.

I tady by se dalo říct (slovy Hynka Meda) – Expandia to není. Jak nám řekl Dan Lukeš z FIO, jako interface slouží běžný prohlížeč, kde se uživatel autorizuje jménem a heslem. Pochopitelně, přístup probíhá přes zabezpečený SSL protokol, certifikát je, stejně jako u IPB 128bitový (pokud jej podporuje prohlížeč). Vydavatelem certifikátu je v tomto případě sama družstevní záložna – u finančních institucí však snad tento přístup není na závadu, neboť klient by u klíče takové důležitosti měl jeho autenticitu ověřit vždy nějakým nezávislým způsobem a neměl by důvěřovat certifikátu jakkoliv známé certifikační autority.

Pokud si vystačíte s pouhým prohlížením je instalace snadná – žádná (tedy, pokud máte instalovaný prohlížeč, nejlépe i s vylepšeným šifrováním). Ke komunikaci jsou použity běžné formuláře, oproti IPB je však při jejich odesílání použita metoda „POST“ nikoli „GET“ (to má totiž tu nepříjemnou vlastnost, že se předává pomocí běžného URL a pokládané dotazu lze tedy najít v historii prohlížeče, což může některým paranoidnějším jedincům vadit). Vzhledem k tomu, že stránku jsou psány čistě, v HTML, bez použítí Javy nebo JavaScriptu lze prohlížení lze realizovat skutečně z každého prohlížeče, včetně Lynxu (i když to přeci jen není nejpohodlnější).

Ten, kdo s prostým prohlížením nevystačí se instalaci nevyhne. Vzhledem k velikosti sotware (134kB) je jeho stažení přes Internet (pochopitelně zabezpečeným a certifikovaným spojením) otázkou okamžiku. Lze jej ale získat i na disketě přímo na pobočkách. Po instalaci je potřeba vygenerovat pouze osobní klič a zanést jej na nejbližší pobočku. Vzhledem k tomu, že vzory smluv i dalších potřebných dokumentů jsou k dispozici na www můžete zřízení přístupu provést „jednoprůchodově“ a takřka na počkání.

Nejzávažnější vadou tak zůstává, že komunikační modul je k dispozici pouze pro Netscape a to pouze pro Windows. Před dokončením je však varianta pro UNIX, čímž budou pokryty i nejrozřířenější UNIXové platformy. Nicméně, ten kdo toto protivenství překoná a Netscape nainstaluje, získá skutečně kompletní přístup ke správě účtů, který si s tím z Expandie už příliš nezadá. Nejen, že lze sledovat stavy účtů a podávat příkazy k úhradě, nechybí ani možnost založení účtů všech možných typů, jejich rušení, manipulovat s trvalými příkazy i avizovat větší výběry v hotovosti na té které pobočce. Elektronicky nelze požádat jen o vydání platební karty a o aktivaci SIPO (soustředěné inkaso plateb obyvatelstva)­.Všechny typy operací probíhají většinou okamžitě. V případě převodů kde i druhý účet je u téže záložny může protistrana dokonce okamžitě vidět i připsaní peněz na svůj účet.

O přijetí příkazu může být klient informován el. poštou.

Podobně jako u IPB je i tady zřízení přístupu zcela zdarma a poplatky za operace podané elektronickou cestou jsou ve většině případů nižsí a často zcela zdarma. Je to celkem pochopitelné – „obsluha“ klienta, jehož žádostí se nemusí dotknout lidská ruka je podstatně lacinější než klient, kterému se v reprezentativně vypadajících prostorách věnuje živá obsluha.

KL22 hlasovani

Marek Antoš


Starší, související články:

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.