Hlavní navigace

Nejhorší koncesionáři jsou Poláci. Poplatky ale mají téměř nejnižší

10. 1. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
10. 1. 2012

UVNITŘ GRAF Největší počet obyvatel, kteří neplatí koncesionářské poplatky za televizi a rozhlas, je v Polsku. Ze statistik Krajowe Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT), tamní obdoby Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), vyplývá, že jich je 65 %, a to i přesto, že naši severní sousedé mají jeden z nejmenších koncesionářských poplatků v Evropě. Podle KRRiT je v Polsku přes 14 milionů televizních přijímačů, z nichž jsou registrovány přibližně pouhé 4 miliony.

ČTĚTE TAKÉ: Slovenský parlament zrušil koncesionářské poplatky. Od roku 2013

BRAND

Z tabulky, kterou zveřejnila KRRiT a jež zpracovává výsledky průzkumu, který si tento regulační orgán nechal zpracovat, vyplývá, že financování z veřejných zdrojů je méně než 20%. Nejvyšší podíl má reklama, což naopak nebývá vůbec obvyklé u ostatních médií tohoto typu v dalších zemích Evropy. Pro porovnání, česká veřejnoprávní média jsou podle průzkumu financována z koncesionářských poplatků z 80 % a z reklamy necelými 10 %, následuje sponzoring a další aktivity. Podle dat jsme se umístili v tomto monitoringu přibližně uprostřed. Neznemená to ale, že bychom měli špatnou platební morálku. Téměř 100% jsou z koncesionářských poplatků veřejnoprávní média financována v severských zemích – Norsku, Finsku, Švédsku a Dánsku.

Podíl jednotlivých výnosů veřejnoprávních médií v Evropě. (Zdroj: KRRiT)

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).