Hlavní navigace

Nejvyšší správní soud odmítl odvolání firmy CHAPS v kauze jízdních řádů

9. 10. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Společnost Seznam.cz si připsala další vítězství v bitvě o data z jízdních řádů. Firma CHAPS u Nejvyššího správního soudu s kasační stížností neuspěla.

Aktualizace, 9.10.2013, 18:45: doplněno vyjádření tiskové mluvčí Nejvyššího správního soudu pro ČTK

Spor o to, zdali má stát poskytnout komukoli přístup ke kompletním aktualizovaným údajům celostátního informačního systému o jízdních řádech, se dostal až k Nejvyššímu správnímu soudu. Na ten se obrátila firma CHAPS, která na základě smlouvy s Ministerstvem dopravy z roku 2001 data o veřejné dopravě spravuje a zároveň na ně drží monopol.

Nelíbil se jí totiž verdikt Krajského soudu v Brně, který se letos v červnu postavil za společnost Seznam.cz. Ta po CHAPSu a potažmo Ministerstvu dopravy neúspěšně požaduje kompletní aktualizované údaje o jízdních řádech ve zdrojových formátech. 

Soudce Krajského soudu v Brně David Raus rozhodl, že CHAPS je ve vztahu k vedení celostátního informačního systému o jízdních řádech povinným subjektem podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Zároveň konstatoval, že Ministerstvo dopravy je ve věci jízdních řádů nadřízeným orgánem společnosti, protože ji v minulosti pověřilo výkonem veřejné správy na základě zákona o silniční dopravě.

Pozadí sporu, důvodům žaloby a verdiktu Krajského soudu v Brně, ale i vyjádření zainteresovaných subjektů jsme se podrobně věnovali v samostatném článku.

Seznam podal žalobu nikoliv na CHAPS ale na Ministerstvo dopravy. To verdikt soudu přijalo. Nicméně majitelé firmy CHAPS se rozhodli opravný prostředek využít a podali  kasační stížnost. Soudci Nejvyššího správního soudu však odvolání 27. září odmítli. Informaci nám potvrdila tisková mluvčí soudu Sylva Dostálová. Není přitom zřejmé, z jakého důvodu byla kasační stížnost zamítnuta odmítnuta. Odůvodnění rozhodnutí totiž zatím není k dispozici. Podle Dostálové mají soudci na písemné vyhotovení rozsudku ze zákona lhůtu 30 dní.

V odpoledních hodinách pak tisková mluvčí soudu pro ČTK upřesnila, že firma CHAPS nebyla oprávněna kasační stížnost podat.

Nejvyšší správní soud v dané věci shledal, že kasační stížnost je podána osobou k tomu zjevně neoprávněnou, uvedla pro ČTK Dostálová. Narážela tak patrně na skutečnost, že CHAPS nebyl účastníkem řízení před Krajským soudem v Brně.

Content First 2022_tip temata

Seznam bude žádat data znovu

Seznam by tak nyní podle doporučení Krajského soudu měl znovu podat žádost o zpřístupnění dat v požadované podobě. CHAPS se touto žádostí musí zabývat jako povinný subjekt, na který se vztahuje zákon o svobodném přístupu k informacím. CHAPS pak buď data poskytne, nebo musí předložit zákonné důvody, které zveřejnění informací brání. Teprve poté může soud rozhodnutí CHAPSu přezkoumat a zhodnotit, zdali důvody, o které firma zamítnutí žádosti opřela, jsou relevantní či nikoliv.

Seznam podle našich informací o data požádá znovu. Další kroky, kterými na základě rozhodnutí soudu znovu o data žádáme, jsme začali podnikat již v okamžiku, kdy NSS o naší stížnosti rozhodl, potvrzuje Michal Feix, výkonný ředitel společnosti Seznam.cz.

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.