Hlavní navigace

Někdejší člen vedení RTVS a televize JOJ chystá zvířecí Park TV

26. 4. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Karel Choc
V rámci středeční konference TVCON představil Marcel Para plány chystané televize Park TV. Ta kromě lineární nabídky chystá i vlastní HbbTV aplikaci.

Marcel Para má za sebou poměrně bohatou mediální minulost, když v devadesátých letech působil jako ředitel společnosti Kabel Plus na východní Slovensku, jejíž síť kabelové televize posléze koupila společnost UPC. Později se stal zástupcem generálního ředitele televize JOJ a v roce 2003 se stal zástupcem generálního ředitele Slovenské televize. V posledních letech se stal jednatelem provozovatele internetové televize MeToo a na konci minulého roku spustil nový televizní kanál Park TV.


Autor: Karel Choc

Marcel Para na konferenci TVCON.

Jak popisoval Para na svém vystoupení během konference TVCON 2018, nápad na vznik televizi přišel vyloženě náhodou. Během cesty autem jsme si u silnice všimli míchačky betonu a klece s tygrem. Zvědaví jsme zastavili a zeptali jsme, co se děje. Dozvěděli jsme se, že na místě vzniká ZOO Park. Zajímalo nás, zda bychom nemohli na místě zakopat i naše kabely a umístit kamery, a tak vlastně vznikl zárodek Park TV, popsal Para vznik spolupráce s Malkia Park v obci Orechová Potôň poblíž Bratislavy.

Vznik umožnila vlastní infrastruktura

Stanice tak využívá desítek vlastních kamer, umístěných ve výbězích a klecích pro jednotlivá zvířata a z jejich sestřihu sestavuje samotný program. Právě vlastní infrastruktura umožnila tento projekt rozjet. Na světě sice funguje spousta WiFi nebo veřejných kamer na podobných místech, ale s těmi by se nám nikdy nepovedlo dosáhnout takové obrazové kvality a dalších možností práce s obrazem, vysvětlil Para.

Právě na tu se soustřeďuje pracovník při odbavování denního vysílání, který vybírá vhodné záběry, připojuje přednahraný komentář a doplňuje vysílání textovými a grafickými prvky. Na odbavení vysílání využívá Park TV systém společnosti Stream Circle, který je pro podobné „Slow TV projekty“ přímo připraven. Aktuálně stanice využívá 35 kamer, do projektu je zapojen mimo jiné i zoologická zahrada v Brně.

Od září i v Česku

Stanice obdržela licenci od slovenské Rady pro vysílání a rentransmisi loni v září, pilotní provoz v rámci jednoho slovenského operátora zahájila začátkem letošního roku. U slovenských placených satelitních, kabelových a IPTV operátorů by se měla objevit od května, od září by ji pak měly nabízet i tuzemští operátoři.

MM balicek

Program stanice by měl být i nadále tvořen čistě vlastními kamerovými záběry. Dostáváme otázky, zda nechceme třeba jednou týdně zařadit nějaký dokument. Tím bychom se ale dostali do konkurenční postavení s dokumentárními stanicemi jako je Discovery nebo National Geographic, který bychom zákonitě prohráli, obhajuje současný koncept Para. 


Autor: Park TV

Ukázka z prezentace Marcela Pary na konferenci TVCON.

Součástí vysílání stanice bude i HbbTV aplikace, která nabídne streamy z jednotlivých kamer podle výběru diváka.Na dotaz serveru DigiZone Para upřesnil, že náklady na rozjezd stanice nepřesáhly částku sto padesát tisíc euro tedy necelé čtyři miliony korun.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od roku 2016 do února 2019 vedl DigiZone.cz. Do redakce přišel z týdeníku Marketing & Media. V minulosti působil jako marketingový manažer Českého rozhlasu, redaktor týdeníku Strategie nebo reportér pořadu Občanské judo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).