Hlavní navigace

Několik programových tipů pro vedení televize Barrandov

9. 1. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
Což takhle opustit prvoplánovou cestu profláknutých komunistických seriálů a podívat se po tom, co před rokem 1989 nabízela Československá televize dětem a na co se dívala většina národa po roce 1990? A nemusí jít jenom o domácí tvorbu, vždyť miliony diváků sledovaly akviziční seriály, které se dnes neobjevují už ani na placených filmových kanálech u kabelovek nebo na satelitu, natož pak na druhých programech volně dostupných komerčních televizí.

Ne každý starý seriál je poplatný době

Nejsledovanějšími seriály na televizi Barrandov jsou Žena za pultem a Třicet případů majora Zemana. Příběhy uvědomělé prodavačky v obchodu se smíšeným zbožím sleduje bezmála půl milionu diváků, majora Zemana asi tři sta tisíc, a to jde už i na Barrandově o reprízu. Jenže v archivech českých televizích, zejména té České s velkým „Č“, se skrývá celá řada dalších pokladů, které nejsou tolik poplatné době, v nichž vznikly. Navíc si je cílová skupina Barrandova, tedy diváci po třicítce, moc dobře pamatují z vysílání Československé televize, případně ze začátků Novy a Premiéry.

Když zůstaneme u čistě české a československé tvorby, nabízí se třeba seriály Cirkus Humberto, Sanitka (s úspěchem ji vysílala i Nova), Náhrdelník, ale i dlouho nereprízovaní Přátelé zeleného údolí, My z konce světa, My všichni školou povinní (reprízovala jak ČT, tak třeba Prima), Dlouhá bílá stopa, Rodáci (o ty by se komerční televize zřejmě popraly), Návštěvníci (nedávno je reprízovala ČT 1), Bylo nás pět, Dobrodružství kriminalistiky, Synové a dcery Jakuba Skláře, F.L.Věk a další.

Co takhle zopakovat Dallas nebo Sever proti Jihu?

Nebylo by ale marné vytáhnout i starší zahraniční seriály, s nimiž slavila úspěch jak Československá, tak Česká televize nebo Nova. Pamatujete si ještě na Sever proti Jihu nebo Dallas? To byly svého času neuvěřitelně sledované seriály (bohužel v té době ještě v Česku nebyly zavedené peoplemetry, takže jejich přesnou sledovanost se nikdy nedozvíme), které se po nástupu digitální televize nedočkaly žádných repríz. Přitom by mohly mít docela dost diváků i dnes, zvlášť na menší televizi, jakou je Barrandov.

Velmi oblíbený byl i Sandokan, Dva roky prázdnin, Vilém Tell, nebo dětské seriály Goro bílý pes a Skippy (ten původní z 60. let). Ani ty se řadu let nedočkaly opakování, byť k nim existuje kvalitní český dabing (možná v něm a v právech k němu je problém?). Každopádně Barrandov, který hodně cílí na děti, by těmito seriály mohl bodovat – přitáhl by rodiče, kteří si je pamatují ještě z Československé televize, a ti by k nim přivedli i své děti. Snad.

MM socky3

Kupte Bolka a Lolka, Pampaliniho a Jen počkej, zajíci!

U dětí by ale rozhodně bodovaly legendární animované pohádky, které se ještě na Barrandovu neobjevily: Smolíkovi, Jen počkej, zajíci!, Bludička (pamatujete se na zlou televizní obrazovku Ednu?), Pampalini, Bolek a Lolek, A je to!, Dráček Soptík, Želvy Ninja, Tip a Tap (strýček Fido), Rychlá rota, Kačeří příběhy a další. Opravdu by nebylo marné znovu vytáhnout všechno, co bylo úspěšné a ostatní komerční televize to vysílat nebudou.

A pokud by vedení Barrandova chtělo trvat na starých komunistických seriálech, pak by jim mělo dát jasně označené programové okno a vysílat v něm i tu největší škváru, o kterou nikdo jiný nikdy neprojeví zájem: Okres na severu nebo Gottwalda. Těchto seriálů se asi nedočkáme ani na DVD – a není divu…

Vadí vám v televizi staré komunistické serály poplatné době svého vzniku?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.