Hlavní navigace

Někteří Pražané nenaladí multiplex 1, protože ho ruší analogová ČT 1

3. 12. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
3. 12. 2008

Problém se špatným signálem veřejnoprávního multiplexu 1 v Praze, který vysílá ze stejných stanovišť a se stejným výkonem jako multiplex 2, a přesto jej někteří diváci na rozdíl od „dvojky“ nenaladí, nebo jen s obtížemi, může způsobovat analogové vysílání ČT 1 z vysílače Žižkov. Myslí si to Jiří Vykydal, vedoucí útvaru rozvoje a investic Českých Radiokomunikací, které pro oba multiplexy zajišťují provoz vysílačů.

V poslední době máme poměrně velkou skupinu diváků a případů, že se projevuje problém se souběžným příjmem na kanálu 51 v analogu a kanálu 53 v digitálu. Zejména tam, kde si diváci ponechali horizontálně polarizovanou anténu, tyto dva silné signály ob kanál způsobují poruchy v příjmu signálu, anebo přijímací zařízení není schopno tyto dva kanály od sebe rozlišit, řekl Vykydal serveru DigiZone.cz.

KL22 hlasovani

Multiplex 1 vysílá v Praze na kanálu 53 z vysílačů Žižkov a Cukrák, přičemž na Cukráku využívá horizontální polarizaci a na Žižkově vertikální. Analogová ČT 1 vysílá na kanálu 51 horizontálně z vysílače Žižkov. Ve spoustě případů pomůže zatlumení vstupu širokopásmově, tedy klasickým utlumovacím článkem, a co máme vyzkoušeno a hodně často to pomáhá, je selektivní potlačení kanálu 51, radí Vykydal.

Jakmile dojde k utlumení analogové ČT 1 na kanálu 51, hraje multiplex 1 na kanálu 53 velmi dobře. Samozřejmě jednou z možností, kde se dá využít výhoda vertikální polarizace multiplexu 1 ze žižkovského vysílače, je otočit tu anténu do vertikální polarizace, čímž zatlumíte kanál 51, na kterém ČT 1 vysílá horizontálně, a naopak posílíte kanál 53. Ve 100 procentech případů máme odezvu takovou, že se tím ten problém vyřešil, dodal Vykydal.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.