Hlavní navigace

Němečtí investoři koupili majoritu ve VSHostingu. Chystá se zahraniční expanze

14. 8. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Jan Sedlák
Němci, kteří drží podíly ve firmách GoDaddy, Acronis, CloudLinux, cPanel či PlusServer, rozšiřují portfolio o významného českého hráče.

Jeden z nejvýraznějších hráčů na tuzemském trhu s datovými centry a hostingem výrazně mění strukturu majitelů. Do pražské společnosti VSHosting tento týden vstoupili noví investoři z Německa, kteří v podniku dohromady získali majoritní podíl 75 procent. Zbytek zůstává dosavadním majoritním majitelům, kterými jsou Damir Špoljarič (CEO) a Jan Martinů (CTO).

Ti oba doposud ve VSHostingu drželi po 40 procentech, nově každý mají podíl 12,5 procenta. Třetí dosavadní podílník Tomáš Roud měl 20 procent a těchto aktiv se kompletně zbavil ve prospěch nových investorů.

Jedním z nich je německá investiční společnost Pecunalta. Ta dlouhodobě investuje do IT byznysu a drží například podíl ve firmě PlusServer, která provozuje managed cloud služby v rámci Německa. Působí také v podniku SolusVM, jenž vyvíjí platformu pro správu virtualizačních prostředí. Pecunalta získala ve VSHostingu 31 procent (27,5 procenta od Špoljariče a 3,5 procenta od Rouda).

Druhým novým silným podílníkem je pak rovněž německý BrainWeb Investment. Tento investiční podnik se soustředí na cloudové a další projekty. Vedle SolusVM drží podíly ve firmách jako cPanel (webhosting), CloudLinux (linuxová distribuce pro hostingy), Acronis (zálohování) a zejména GoDaddy, což je americký hostingový obr, který v minulosti koupil i česko-slovenský M.dot. BrainWeb má ve VSHostingu podíl 31 procent (27,5 procenta od Martinů a 3,5 procenta od Rouda).

Třetím německým investorem se stal fond Quines Capital, který od Rouda odkoupil podíl ve výši 13 procent. Celkovou výši transakce zainteresované strany nekomentují.

Expanze služeb do zahraničí

„Potvrzuji, že došlo k uzavření významné dohody se třemi investičními skupinami, kteří mají globální přesah v technologické sféře, díky které očekáváme rychlejší růst VSHostingu na zahraničních trzích. Na fungování společnosti ani jejím managementu se nic nemění,“ uvádí pro Lupu ředitel VSHostingu Damir Špoljarič s tím, že některé další informace uvede později v oficiálním vyjádření. To, zda dojde k propojování s dalšími podobnými firmami, které mají noví investoři v portfoliu, VSHosting nekomentuje.

Získaný kapitál se má podle informací Lupy použít zejména na zahraniční expanzi chystané služby Zerops, kterou VSHosting už nějakou dobu vyvíjí. Půjde o automatizovanou cloudovou platformu pro provozovatele webových aplikací bez nutnosti řešit DevOps. Bude to určitá alternativa k Amazon Web Services a spol. s tím, že má odpadnout zejména různé nastavování. Beta verze má být k dispozici ještě letos.

cif - debata 2

Němečtí investoři mají Zeropsu pomoci primárně v Německu, které se pro českou službu má stát hlavním trhem. VSHosting vedle toho připravuje projekt výstavby druhého datového centra (už nějakou dobu má v provozu ServerPark) a interně pracuje i na vývoji vlastního serverového hardwaru.

VSHosting vedle svých standardních služeb a chystaného Zeropsu provozuje také projekt SnackHost, což je cloudový hosting. Součástí nabídky je i Transit4ISP. Aktuální finanční výsledky za celou skupinu nejsou veřejné. VSHosting za rok 2016 počítal s tržbami kolem 120 milionů a od té doby průběžně roste. Za loňský růst měl v tomto ohledu meziročně připsat 30 procent. Zisk klesl kvůli investicím.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).