Hlavní navigace

Netflix letos spustí své služby v dalších šesti zemích Evropy

21. 5. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Netflix
Americká online videopůjčovna oznámila plány na expanzi do dalších evropských států. Česká republika zatím na seznamu není.

Postrach televizních stanic a poskytovatelů připojení nabídne své služby v dalších šesti evropských zemích. Letos se rozšíří do Německa, Francie, Rakouska, Švýcarska, Belgie a Lucemburska. Firma to oznámila v tiskové zprávě.

Netflix je online videopůjčovnou, která za měsíční poplatek nabízí přístup k velkému množství filmů a seriálů. Diváci si je pak mohou streamovat přes internet. Začala také produkovat vlastní původní tvorbu – výsledkem je seriál House of Cards.

Podrobnosti o cenách a dalších podmínkách na nových trzích zatím Netflix nezveřejnil, dá se ale očekávat, že budou srovnatelné s dalšími evropských státy, kde už působí – od roku 2012 je k dispozici ve Velké Británii, Irsku, Dánsku, Finsku, Švédsku a Norsku, o rok později dorazil i do Nizozemí. 

Česká republika na seznamu expanze stále chybí. Na tuzemském trhu ale začíná být živo: svou videopůjčovnu spustila Alza.cz, v březnu odstartovala videotéka Ivio provozovaná firmou Hollywood Classic Entertainment, část filmů z O2TV zpřístupnila také Telefónica a další video-on-demand službu spustila i TV Nova.

Síťová neutralita

Netflix dnes funguje v celkem 40 zemích světa a má 48 milionů uživatelů (drtivá většina z nich je v USA, celkem 35,7 milionů). Podle hospodářských výsledků za první čtvrtletí letošního roku zatím firma není mimo USA zisková – mohou za to investice potřebné k rozšiřování.

Content tip EARLY

V USA se firma potýká s tlakem operátorů a poskytovatelů připojení na to, aby jim platila více peněz za přenosy dat k uživatelům. Podle některých statistik je totiž jen v severní Americe zodpovědný za třetinu celkového internetového provozu.

Netflix už uzavřel dohodu o placení s americkým operátorem Comcast a krátce poté oznámil, že o něco zvedne ceny předplatného (vysvětluje to ovšem investicemi právě do House of Cards). Jak to s platbami za doručování dat nakonec dopadne, zatím není jasné – debata o pravidlech pro síťovou neutralitu v USA zatím není u konce.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).