Hlavní navigace

Netflix si dělá pořádek. VPN už k americkému obsahu nepomůže

Jan Beránek

Streamovací služba začala přísněji dohlížet na to, aby uživatelé mohli sledovat jen tituly, které jsou v nabídce pro jejich zemi.

Netflix sice v tuzemsku poskytuje přibližně desetinu obsahu za stejné peníze jako v Americe, ale licenční zákony jsou licenční zákony. DNS triky, jako třeba Unblock-US, tento týden přestaly fungovat.

Další služby, jako třeba Unotelly zase potichu odstranily volbu, která umožňovala sledovat obsah pro Američany i mimo Spojené státy. Důvod? Tlak Netflixu, který se po své letošní expanzi snaží vyřešit legislativu a nechce porušovat pravidla geo-blockingu.

A jde na to opravdu od podlahy. Podle serveru The Next Web už nepomůže už ani VPN. Netflix totiž preventivně blokuje IP adresy od DigitalOcean, Linode nebo Amazon Web Services. Služby jako Private Internet Access, ExpressVPN, Mullvad sice fungují, ale přístup k americkému Netflixu už neposkytují. 

Podle zkušeností některých uživatelů přístup přes VPN stále funguje například u starších verzí aplikace:

Je ovšem možné, že i tato možnost postupem času fungovat přestane.

Marcom

Boj s uživateli VPN tak bude i nadále pravděpodobně připomínat hon na krtka. Firma sama přiznává, že jde o dočasné řešení, které má překlenout dobu, než bude mít pořešena vysílací práva i v zemích mimo USA. 

"Očekáváme, že časem to tak bude. Teď ale, vzhledem k historické licenční praxi, poskytujeme pořady a filmy podle geografických parametrů. Do doby, než se to změní, budeme pravidla respektovat,“ tvrdí Netflix. Takzvanou geo-blokací už se ale zabývá i Evropská komise v rámci strategie digitálního trhu. 

Anketa

Zaplatili jste si český Netflix i po vypršení zkušebního měsíce zadarmo?

Našli jste v článku chybu?
1. 3. 2016 10:46

Na jednu stranu chápu Netflix... tlak filmové mafie (primárně slavná MPAA) je prostě silný a na rozdíl od hudebního průmyslu, ten filmový prostě stále žije v době VHS a možná se pomalu přesouvá k DVD... jen ten svět je už dávno jinde.

Jsem rád, že Netflix existuje, jsem rád, že Netflix je konečně globální. Zůstal jsem platícím uživatelem Netflixu a rád bych zůstal i dále... Ale faktem je, že také používám DNS trik abych obešel omezenou nabídku. Naštěstí tvunblock.com zatím v pohodě funguje... A…

2. 3. 2016 18:42
007 (neregistrovaný)

Na hola.org jsem uprimne zvedavej, protoze ten funguje trosinku jinak nez bezny vpn server.... By museli zakazat vsechny US ip adresy, pokud by z cache nebo nejakeho nastaveni bylo jasne, ze se clovek nenachazi v US. Vubec to cele pojeti prava podle regionu je absurdni a zastarale, stejne jako koncesionarsky poplatek. Nicmene vsem, co vyhrozuji, ze si to stahnou zadarmo: nikdo vas prece nenuti se na to divat, nevim o zadne povinnosti zhlizet hollywodske filmy. Tak se na to proste vykaslete a vyr…