Hlavní navigace

Žádné obcházení. Netflix si došlápne na uživatele s VPN

Jan Beránek

Globální videotéka chce dohlédnout na to, aby uživatelé mohli sledovat jen ty tituly, které jsou v nabídce pro jejich zemi.

Donedávna byla VPN jednou z nejrozšířenějších možností, jak Netflix využívat. Vzhledem k nabídce, se kterou služba přišla do Česka, ji možná část uživatelů bude chtít opouštět. Za stejnou cenu jako ve Spojených státech je totiž v Česku k dispozici jen necelá tisícovka titulů. 

Minulý týden se Netflix otevřel uživatelům víc než stovky dalších zemí. To s sebou přineslo otázky ohledně licencí. Firma chce pravděpodobně vyjít vstříc držitelům práv, a tak si chce udělat ve svém systému pořádek. 

„Někteří uživatelé používají proxy nebo odblokovávací software a získávají tím přístup k obsahu, který není dostupný v jejich zemích,“ tvrdí Netflix ve svém prohlášení a dodává, že v následujících týdnech zařídí, aby tito uživatelé měli přístup jen k obsahu, který jim umožňují licence v jejich zemích. 

Marcom

Jak to chce firma udělat, neprozradila. Nejjednodušší by bylo pořešit práva ve všech zemích, ve kterých už funguje, ale to nejde ze dne na den. „Očekáváme, že časem to tak bude. Teď ale, vzhledem k historické licenční praxi, poskytujeme pořady a filmy podle geografických parametrů. Do doby, než se to změní, budeme pravidla respektovat,“ tvrdí Netflix.

Boj s uživateli VPN tak bude pravděpodobně připomínat hon na krtka, především tedy v symbolické rovině.  Takzvanou geo-blokací už se ale zabývá i Evropská komise v rámci strategie digitálního trhu. 

Našli jste v článku chybu?
15. 1. 2016 10:39
krakonoš (neregistrovaný)

K čemu jim to bude? To si opravdu myslí, že na nabídku několika titulů s absencí češtiny u nás někoho platícího uloví? Dosáhnou jen toho, že ti, co jim platili za to, že si stáhnou to, o co mají zájem přes VPN, jim platit přestane a to, co chtějí, si stáhnou zdarma jinde. Ale kdo chce kam...

15. 1. 2016 12:31
P2010 (neregistrovaný)

Cela absurdita toho problemu je jiz shrnuta v prvni vete. Jak dlouho jim bude jeste trvat nez pochopi, ze hranice statu jsou v dobe Internetu jiz davno smazany.

Chapal bych jako problem snahu za obsah neplatit vubec, ale snazit se odstrihnout platici zakazniky ? Dostavame se tak zase do okamziku, ktery uz tu byl v dobe slavy CD pujcoven. Opravdu jim vadi to ze lide za obsah neplati nebo to ze dostavaji vetsi nabidku, ze ktere si vybiraji i to "co nemaji" ? Historie se zda se opakuje.