Hlavní navigace

Netscape 6 - konečně na scéně!

6. 4. 2000
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Včerejší den byl pro příznivce prohlížeče Netscape jedním z nejočekávanějších za poslední 2 roky. Firma AOL totiž vybrala 5. duben pro uvedení první beta verze prohlížeče Netscape 6. Své první dojmy z něj popisuje autor nedávného seriálu o Mozille, Jindřich Šaršon.

Někoho možná překvapí číslo verze, protože po Netscape Communicatoru 4.72 měla logicky následovat verze 5. Ovšem firma AOL se rozhodla sladit číslování všech svých internetových produktů a tak tu máme hned šestku. Dalším důvodem je velká časová prodleva od uvedení poslední verze. Netscape 5 měl být vydán podle původních plánů již před rokem a půl, a proto chce nyní AOL přesvědčit uživatele, že se čekání vyplatilo a že rozdíl mezi předchozí a touto verzí je opravdu markantní. Netscape 6 je založen na Open Source projektu Mozilla a využívá nové renderovací jádro Gecko. Nepotvrdily se tak (naštěstí) původní dohady ze začátku tohoto roku o tom, že nový prohlížeč od AOL bude založen na starém jádře Communicatoru.

Napjaté očekávání…
Hodina H propukla chvíli po 15:00, kdy se na stránkách Netscape objevila tisková zpráva, ve které byla i adresa, ze které bylo možné prohlížeč stáhnout. Nevím jak ostatní uživatelé, ale já jsem měl kompletní verzi na disku až někdy v 22:00 večer. Přenosová rychlost totiž z původních ještě přijatelných 4 Kb/s brzy klesla na 0.5 Kb/s a na této hodnotě již prakticky zůstala. Dle ohlasů v konferencích na tom nebyli ostatní o mnoho lépe. Velký zájem o nový Netscape se dal určitě předpokládat, proto nechápu, proč AOL nerozeslala instalační balíky alespoň na několik dalších serverů, aby nebylo zatížení centrálního serveru tak veliké. Za to bych udělil AOL jedno velké mínus, očekával bych možnost stažení alespoň od partnerských firem (v ČR například Infima).

Ovšem v průběhu stahování se nedočkavci rozhodně nemuseli nudit. Na 18:30 byla naplánovaná tisková konference, spojená s prezentací tohoto nového prohlížeče. Sledovat ji mohli všichni, protože byla vysílána pomocí Real Videa. Případní zájemci mohou nalézt její záznam na adrese http://www.cor­p.aol.com/cgi/net­scape/webcast­.html. Bohužel bylo z tiskové konference vidět, že Netscape není pro AOL cíl, ale pouze prostředek. Prohlížeč byl prezentován jako nástroj na rychlé hledání konkrétních informací, k tomu by měl velmi dobře sloužit konfigurovatelný „sidebar“. V něm mohou být zobrazeny záložky, zprávy, rozhraní k vyhledávacím službám a podobně. Většina přednastavených služeb ze sidebaru používá portál firmy AOL. V době, kdy se internetové prohlížeče dodávají zdarma, může právě poskytování obsahu zajistit určitý zdroj příjmu. Díky snadné konfigurovatelnosti ale nebrání žádnému jinému portálu (Yahoo, Centrum, Atlas, Seznam…), aby připravil vlastní sadu služeb pro sidebar.

Kromě sidebaru byly prezentovány i další zajímavé vlastnosti. Netscape 6 by měl být například několikrát rychlejší, než jeho předchůdce, demonstrováno to bylo na vykreslování tabulek při změně velikosti okna. Ovšem zrovna překreslování stránek při změně velikosti okna bylo v Communicatoru vyřešeno opravdu uboze. Stránka se totiž vždy znovu načítala a renderovala.

Netscape 6 také umí překládat stránky z/do různých jazyků (využívá k tomu jednu z internetových překladových služeb) a má v sobě integrovaný komunikační program AOL Instant messenger.

Tisková konference na mě nepůsobila příliš profesionálním dojmem, například závěrečné dotazy nebyly vůbec slyšet, záběrů na obrazovku při předvádění prohlížeče bylo málo (případně úplně chyběly) a někteří přednášející neustále sklápěli zrak ke svým poznámkám (nebo to alespoň tak vypadalo).

…a je to doma

Ale nechme být tiskovou konferenci a pojďme se podívat, co se skrývá ve zhruba 10MB balíku. Stáhnul jsem si verzi pro Linux, na dalších 6 hodin stahování verze pro Windows jsem zatím neměl nervy. Pro ty, kteří sledují vývoj projektu Mozilla, bude možná beta verze Netscape 6 zklamáním. Ani vzhledem, ani funkcemi se od Mozilly příliš neliší. Jedná se o sestavení z 24.3. 2000, takže chyby, které jsou již dnes v Mozille opraveny (a že jich není málo), v Netscape stále zůstaly. Jedinou významnější změnu (kromě jiných přednastavených záložek a podobně) je možné nalézt v zabudování AOL Instant Messengeru do prohlížeče. Jedná se o program s podobnými funkcemi, jaké má v Čechách poměrně rozšířené ICQ. Jeho zabudování přímo do prohlížeče není vůbec na škodu, máte vše, co potřebujete ke komunikaci v jednom programu (poštu, komunikaci, prohlížeč) a vždy po ruce.

Běh programu a vykreslování stránek je o něco rychlejší, než u nočních sestavení Mozilly, je to zřejmě způsobeno odstraněním ladícího kódu. Bohužel se mi příliš nepotvrdily informace od AOL o malém a rychlém prohlížeči. Netscape 6 zabere v paměti zhruba tolik, co Internet Explorer a asi 2× tolik, než Netscape Communicator 4.02. Pro solidní běh bych nedoporučoval počítač s procesorem na pomalejší než 200 MHz frekvenci. Instalační balík si můžete stáhnout přímo od Netscape zde.

Další popis Netscape 6 by byl identický s nedávnou recenzí Mozilly, proto bych vás odkázal na příslušné články: 1.díl, 2. díl a 3. díl.

Co bude, až to bude?

Plná verze Netscape 6 bude uvedena ještě před prázdninami a měla by se zlepšit hlavně v uživatelské přívětivosti. Renderovací jádro je již poměrně stabilní, i když i tady je co vylepšovat.

MM socky3

Hlavní síla Netscape 6 bude v jeho jednoduché programovatelnosti a konfigurovatelnosti pomocí XML. Firmy budou mít možnost přizpůsobit prohlížeč pro své interní potřeby, stejně tak budou moci provozovatelé internetových služeb nabídnout změnu vzhledu prohlížeče, tak aby zapadl do grafiky jejich stránek. Obrovská výhoda Netscape tkví i v jeho nezávislosti na platformě, v současné době jsou k dispozici verze pro Windows, Apple a Linux (a v podstatě i další Unixy). Ovšem AOL počítá s využitím Gecka i v jednoúčelových zařízeních typu WebTV či mobilních prohlížečích.

Jindřich Šaršon