Hlavní navigace

Nova by mohla rozjet dvě až čtyři nové tematické televize. A chystá 3D

20. 5. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

20. 5. 2010

Projekty dvou až čtyř nových tematických stanic má připraveny televize Nova. Technický ředitel nejsledovanější české televize Ivo Ferkl na středeční konferenci „Svět televizní budoucnosti“ v Praze, na níž České Radiokomunikace demonstrovaly zemské digitální televizní vysílání ve standardu DVB-T2, zopakoval zájem Novy obsadit svými programy celý jeden celoplošný pozemní multiplex. Tento náš zájem stále trvá, potvrdil Ferkl.

K TÉMATU: Nova má na satelitu vlastní multiplex. Dočkáme se ho také v DVB-T?

Nova by se tak chtěla podle Ferkla dostat do podobné situace jako Česká televize, která provozuje svůj vlastní multiplex veřejné služby, který kompletně obsadila jen svými čtyřmi televizními programy (pokud se nepočítá sedm stanic Českého rozhlasu). Z našeho pohledu proces digitalizace nekončí převedením zemského analogového vysílání do DVB-T, prohlásil rovněž technický šéf Novy. Český divák si žádá nabídku HD vysílání.

ČTĚTE TAKÉ: Nova: Také v Německu dostaly komerční televize celý multiplex

Proto Nova podporuje zájem Českých Radiokomunikací zahájit vysílání první pozemní digitální sítě ve standardu DVB-T2 s programy ve vysokém rozlišení obrazu. Nova takto vysílá přes satelit, u vybraných poskytovatelů digitální kabelové televize a IPTV. Nadále však považujeme terestriku za základní vysílací platformu, vysvětlil Ferkl, proč chce Nova vysílat v HD kvalitě i pozemně. Přechod na HD vysílání navíc požaduje za krok ke spuštění stereoskopického vysílání.

NAPSALI JSME: Generální ředitel Telefóniky O2 ujistil ČTÚ, že multiplex 4 bude vysílat

Jedna z našich sesterských televizí, Pro TV v Rumunsku, připravuje testy 3D vysílání v Bukurešti. A i my se připravujeme na 3D vysílání, řekl Ferkl. Doplnil také, že trojrozměrné televizní vysílání aktuálně testuje rovněž Británie. 3D vysílání pro české diváky už v příštím roce slíbil v nedávném rozhovoru pro Hospodářské noviny nejvyšší šéf Novy, prezident mediální skupiny CME Adrian Sarbu.

cif-tip-téma-foto

Pro start v DVB-T2 síti si ale Nova klade podmínky. Chce, aby vedle tohoto nového multiplexu nadále vysílaly i sítě v systému DVB-T a standardním rozlišení. A zmiňuje i finanční otázku, tedy podmínky operátora sítě pro jeho potenciální klienty. Musí umožnit vysílání v HD kvalitě v pozemních sítích za přijatelnou cenu, prohlásil Ivo Ferkl, který na konferenci zastupoval původně avizovaného generálního ředitele Novy Petra Dvořáka.

Podle předsedy Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavla Dvořáka je požadavek Novy na vlastní celoplošný multiplex absurdní. Pokud by však o něj Nova skutečně stála, mohla se podle šéfa ČTÚ již dávno dohodnout s Telefónikou O2 na urychleném vybudování multiplexu 4, který postrádá klienty.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.