Hlavní navigace

Nova Cinema nebude tak úplně zadarmo

23. 11. 2007
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Pokud už nejste zákazníky vybraných kabelových a satelitních společností, vyjde vás sledování filmového kanálu Novy na několik desítek až set korun měsíčně. V případě satelitní služby CS Link bude Nova Cinema sice zdarma, nový zákazník si ale musí pořídit satelitní přijímač a zaplatit dekódovací kartu a aktivační poplatek. Úplně zadarmo se Nova Cinema dostane k divákům až pozemní cestou a ne dříve než koncem příštího roku.

Bezplatný kanál? Jak se to vezme

Televize Nova mluví o svém filmovém kanálu jako o bezplatném programu, ke kterému se postupně dostanou diváci všech významných kabelových, satelitních a IPTV operátorů. Jenže právě zařazením do těchto vysílacích platforem, jejichž příjem je z principu zpoplatněn, se z Novy Cinema stane podobně placený kanál, jakým je třeba Galaxie sport, rovněž vlastněná majitelem Novy.

Navíc se ukazuje, že ne každý operátor je ochotný zařadit Novu Cinema do nejlevnější základní omezené programové nabídky, takže diváci si budou muset za její příjem připlatit. V praxi si tak tento program naladí jenom divák, který bude ochotný platit sto až pět set korun měsíčně za některý z programových balíčků kabelových, satelitních či IPTV společností.

Kabeloví operátoři se většinou budou Novu Cinemu snažit zařadit do rozšířené nabídky, protože základní omezený balík obsahuje povinně šířené programy a jejich počet se ustanovením diginovely od příštího roku zvýší, vysvětluje Jiří Hojgr, jednatel Galaxie sport, pověřený vedením Novy domlouvat s operátory podmínky, za jakých budou moci nabízet Novu Cinema.

Na pondělní tiskové konferenci televize oznámila, že se předběžně dohodla s kabelovými společnostmi F.C.A. (po UPC druhý největší poskytovatel kabelové televize v České republice), KT Přerov, KT Třinec, Elsat České Budějovice a SATT Žďár nad Sázavou. Generální ředitel Novy Petr Dvořák zároveň uvedl, že s provozovateli IPTV zatím Nova nejedná. Situace se ale změnila.

Nova Cinema TK

Mluvčí Novy Veronika Šmítková a generální ředitel televize Petr Dvořák na tiskové konferenci k filmovému kanálu Nova Cinema (Foto: Archiv TV Nova)

S velkými operátory se jedná déle

Nejjednodušší bylo uzavřít smlouvy s kabelovkami, ale situace se vyvíjí a finišujeme smlouvy také s IPTV operátory, řekl Hojgr serveru DigiZone.cz. Totéž potvrdil Petr Pobořil, ředitel frýdecko-místecké společnosti Mattes AD, která nabízí televizi přes internetový protokol ve vlastní optické síti pro diváky ve Frýdku-Místku, Frenštátu pod Radhoštěm, Frýdlantu nad Ostravicí, Příboru, části Havířova, Ostravy a na pražském sídlišti Nové Butovice.

U velkých společností se smlouvy uzavírají hůře. Jednání s firmami jako je UPC nebo Telefónica O2 jsou vždycky delší a komplikovanější než s menšími operátory, ale věřím, že během prosince se Nova Cinema v jejich nabídce objeví, slibuje Hojgr. UPC ani Telefónica zatím nechtějí okolnosti zařazení nového programu do jejich nabídek komentovat.

Zatím to vypadá tak, že UPC nabídne Novu Cinemu v digitální kabelové televizi už od 1. prosince, protože k jejímu zařazení získalo tento týden souhlas Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Stejnou vymožeností se pyšní už jen jihomoravská kabelová společnost Noel, která operuje v okolí Moravského Písku. Všichni ostatní kabeloví a IPTV operátoři zatím pouze podali žádosti o rozšíření registrace programové nabídky, a dokud jim radní Novu Cinema oficiálně neposvětí, nemůžou ji šířit. Protože další jednání RRTV proběhne až 4. prosince, dá se čekat, že všechny kabelové společnosti citované na pondělní tiskové konferenci Novy sice Novu Cinemu divákům nabídnou, rozhodně však ne od 1. prosince. Jinak by riskovaly správní řízení kvůli pirátskému vysílání.

Neplaceně jedině na satelitu

Jedinou službou, která nabídne filmový kanál Nova Cinema bez jakýchkoli měsíčních poplatků, je satelitní platforma CS Link. Konkrétně pak společnost Trade and Technology, jeden ze dvou distributorů dekódovacích karet této satelitní služby. Výkonný ředitel TaT Jaromír Glisník serveru DigiZone.cz potvrdil, že přístup k Nově Cinema budou mít od 1. prosince všichni držitelé karet této společnosti.

Na nově prodávaných kartách bude automaticky aktivovaná, na starých kartách za manipulační poplatek, uvedl Glisník s tím, že filmový kanál se zařadí po bok neplacených programů ČT 1, ČT 2, ČT 4 Sport, Nova, Prima či TV Noe, u kterých zákazník kromě aktivace nemusí platit žádné další měsíční poplatky.

Druhý z distributorů karet CS Linku, společnost Gital, zatím k obchodní taktice ohledně Novy Cinema mlčí. Jisté je, že Nova už s oběma společnostmi uzavřela smlouvu, stejně jako s placenou satelitní platformou Digi TV, kde by se měla Nova Cinema objevit v základní programové nabídce s měsíčním poplatkem 260 Kč.

Jednání se zástupci UPC o zařazení Novy Cinema do satelitní služby UPC Direct stále ještě probíhají. Filmový kanál Novy se ale pravděpodobně objeví v základním programovém balíčku Rodina, který UPC nabízí za 689 korun měsíčně. Odpovídá tomu charakter Novy Cinema: mimo základní balík UPC nabízí jen prémiové filmové kanály HBO a Cinemax, s nimiž se nová stanice nechce měřit.

Kteří operátoři nabízejí Novu Cinema a za kolik (k 17.12.2007)
Operátor Vysílací platforma Dostupnost Programová nabídka Měsíční poplatek (Kč vč. DPH)
Platforma Digi TV logo
satelit Česká republika základní 260,–
Subjekt Trade and Technology logo
satelit Česká republika všechny karty pouze aktivace
Subjekt Gital logo
satelit Česká republika všechny karty pouze aktivace
Subjekt UPC logo 2007 návrh
digitální kabel Česká republika Standard, Supreme 599,– a 1.099.-
Subjekt FCA logo
kabel Středočeský kraj, Ústecký kraj, Plzeňský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, kraj Vysočina, Moravskoslezský kraj základní omezená od 99,–
Subjekt Self servis logo
kabel Jihomoravský kraj základní omezená 150,–
Subjekt KT Přerov logo
kabel Olomoucký kraj základní rozšířená 200,–
Subjekt KT Třinec logo
kabel Moravskoslezský kraj základní rozšířená 329,–
Subjekt SATT Žďár logo
kabel Kraj Vysočina základní rozšířená 420,–
Subjekt Noel logo
kabel Těmice, Domanín, Ostrovačice, Ratíšovice základní rozšířená ?
Subjekt Elsat logo
kabel Jihočeský kraj základní rozšířená 190,– až 250,–
Subjekt KELI logo
kabel Liberecký kraj základní rozšířená 156,–
Subjekt HBTV logo
kabel Havlíčkův Brod, Chotěboř, Světlá nad Sázavou ? ?
Subjekt K+K cable logo
kabel Tábor, Sezimovo Ústí, Bechyně, Malšice, Milevsko, Rožmitál pod Třemšínem základní rozšířená 244,– až 254,–
Subjekt KT Kadaň logo
kabel Kadaň základní rozšířená 280,–
AMOS kabel Nový Bydžov ? ?
MAKRO kabel Cvikov ? ?
Subjekt Mattes AD logo
IPTV Moravskoslezský kraj, Vyškov, Praha základní omezená 90,–
Platforma O2 TV logo
IPTV Česká republika balíček O2TV Filmy plus 550,– + 150,–
Subjekt Volný logo
IPTV Česká republika a la carte od 5,– (+ základní balíček)

Zdroj: DigiZone.cz

Operátoři musí za Novu Cinemu platit

Stejně jako divákům, také operátorům Nova prezentovala filmový kanál jako bezplatný. Později se ale ukázalo, že kabelové, satelitní a IPTV společnosti budou muset televizi za jeho zařazení platit, podobně jako je to běžné u Galaxie sport. Podle jednoho z operátorů si Nova účtuje za každou aktivní účastnickou zásuvku nebo dekódovací kartu s možností příjmu Novy Cinema měsíční poplatek 3,50 Kč. To je problematické pro všechny operátory, protože jim vzrostou náklady, zatímco ceníky pro koncové zákazníky většina z nich nechce – z konkurenčních důvodů – zvyšovat. Asi nejcitelněji se tento fakt dotkne společnosti TaT, která bude Nově za filmový kanál platit, ale divákům jej bude nabízet zdarma v ceně dekódovací karty k satelitnímu CS Linku.

Poplatek za Novu Cinema vedl řadu kabelových operátorů k rozhodnutí poskytovat filmový kanál v rozšířených, dražších programových balíčcích. Nova Cinema bude obsažena v tzv. Rozšířené nabídce, kterou odebírá cca 54 procent klientů, cena je 329 Kč měsíčně (za 44 programů), sdělil serveru DigiZone.cz Jindřich Liszka, ředitel a jednatel Kabelové televize Třinec. Podobně se zařídila největší jihočeská kabelová společnost Elsat. Program Nova Cinema připravujeme k jeho šíření v rámci naší Základní programové nabídky (nikoliv Omezené programové nabídky). Měsíční paušální poplatek za tuto nabídku se pohybuje od 190 do 250,– Kč včetně DPH s ohledem na lokalitu, odpověděl DigiZone.cz ředitel společnosti Petr Bárta.

Obchodní taktiky jsou různé

Jiné kabelovky počítají s Novou Cinema do nejnižších programových nabídek, aby ji mohli sledovat všichni jejich zákazníci. Takovou filosofii volí například společnost F.C.A. Předběžně mohu sdělit, že tento program nabídneme drtivé většině našich klientů v nejnižší, tzv. redukované nabídce. O ostatních aspektech smlouvy mi brání hovořit klauzule o mlčenlivosti, konstatuje Josef Veselý, jediný člen představenstva F.C.A. Určité rozdíly podle něj nastanou v případech penzionů, domovů důchodců a malých enkláv s omezeným počtem nabízených programů, kde se s pojmem „redukovaná nabídka“ nedá operovat. Když řekneme, že Novu Cinema dostanou všichni, chyba bude blízká nule, dodává Veselý.

V omezené nabídce měli Novu Cinema najít také zákazníci kabelové společnosti SATT ve Žďáru nad Sázavou a okolních obcích a městech. Bude součástí omezené nabídky za 150 korun měsíčně, potvrdil nejprve zástupce firmy František Sobola. SATT ale později svoje rozhodnutí přehodnotil. Na základě mylných informací jsme nuceni přesunout stanici Nova Cinema do základní nabídky za 420 Kč měsíčně, sdělil Sobola dnes dopoledne.

V omezené základní nabídce, ale zdaleka za nejvyšší cenu, nabídne Novu Cinema frýdecko-místecká společnost Mattes AD. Podle jednatele Petra Pobořila uvidí filmový kanál všech 240 odběratelů služby 802.tv, a to za měsíční poplatek od 475 korun (cena za základní programový balíček). Pobořil ale dodává, že součástí této nabídky je také hlavní program Novy ve vysokém rozlišení obrazu a všichni zákazníci automaticky dostávají set-top-box schopný přijímat vysílání v kompresních standardech MPEG-2 i MPEG-4, standardním i vysokém rozlišení obrazu.

KL23 hlasovani

Pozemní vysílání může vše změnit

Pokud by se Nova časem rozhodla žádat pro Novu Cinema licenci na zemské digitální vysílání a program by se objevil v některém z pozemních digitálních multiplexů, situace u kabelových a IPTV operátorů by se radikálně změnila. Podle diginovely, kterou schválily obě komory parlamentu a včera ji podepsal prezident Václav Klaus, musí provozovatelé kabelové a IP televize, ale také zemského digitálního vysílání pro mobilní telefony, zařadit všechny pozemně šířené televizní stanice do základní omezené programové nabídky. Zákon zároveň ukládá provozovatelům takových televizních stanic, aby jejich program poskytli operátorům zdarma, bez jakýchkoli dalších poplatků.

Nova Cinema by tedy vstupem do zemského multiplexu přišla o poplatky od operátorů a byla by plně závislá na příjmech z prodeje reklamních časů. S nimi ale už dopředu počítá a od dubna příštího roku se má objevit v elektronickém měření sledovanosti pomocí peoplemetrů, což je první krok k terestrickému vysílání.

Pořídili byste si kvůli Nově Cinema satelit, kabel nebo IPTV, přičemž ani jednu z těchto platforem zatím nevyužíváte?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).