Hlavní navigace

Jan Andruško: Nova dá na koprodukci filmů v roce 2012 více než letos

3. 7. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
3. 7. 2011

Rozpočet televize Nova na koprodukci českých filmů bude pro příští rok vyšší než letos. V dnešních Otázkách Václava Moravce na České televizi to řekl generální ředitel Novy Jan Andruško. Nejsledovanější česká televize zároveň prosazuje, aby od letošního listopadu přešla povinnost financovat Státní fond na podporu kinematografie na komerční plnoformátové stanice Nova, Prima a Barrandov. Spolu s tím by skončilo vysílání reklamy na veřejnoprávních programech ČT 1 a ČT 24, z níž je nyní fond kinematografie financován.

GLOSA: Reklama zůstane na ČT 2? To mi hlava nebere…

Andruško předpokládá, že Nova s Primou a Barrandovem by do fondu přispívaly ročně minimálně 150 miliony korunami, které do něj nyní ze zákona zasílá ČT. Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) v Otázkách Václava Moravce řekl, že částce 150 milionů korun odpovídá dvouprocentní podíl z hrubých reklamních výnosů komerčních televizí. Proto je v návrhu novely zákona, který nyní bude ve třetím čtení projednávat Poslanecká sněmovna, návrh na odvody komerčních televizí do fondu ve výši dvou procent z výnosů z reklamy, řekl Besser.

K TÉMATU: Reklama zmizí z ČT 1 a ČT 24, a také z internetových stránek České televize

Loni utržily české komerční televize z reklamy asi osm miliard korun, dvě procenta z této částky odpovídají dokonce 160 milionům korun, vysvětlil ministr. Filmový producent Pavel Strnad ale namítnul, že pokud by reklama v ČT zůstala zachována ve stejném objemu jako dnes, měl mít příspěvek Kavčích hor do fondu kinematografie zvýšen. Pokud zůstane na úrovni 150 milionů korun, které půjdou od komerčních televizí, dojde vlastně ke snížení podpory českému filmu, konstatoval Strnad.

ČTĚTE TAKÉ: Nova nás návrhem „filmové daně“ poškozuje, stěžuje si ředitelka TV Barrandov

Proti návrhu, že by tři plnoformátové komerční televize měly na českou kinematografii přispívat dvěma procenty z ročních výnosů z prodeje reklamních časů, se v Otázkách ozvala generální ředitelka televize Barrandov Janka Vozárová. Je rozdíl být na trhu osmnáct let, nebo jen tři roky v době ekonomické krize, upozornila na nejistou pozici TV Barrandov na českém trhu. Vozárová navrhla, aby byl Barrandov dočasně povinnosti přispívat na českou kinematografii zbaven. Je to pro mě úplná novinka, budu o ní muset přemýšlet, reagoval ministr Besser.

NAPSALI JSME: Nechme reklamu jen na programech ČT 2 a ČT 4, navrhuje ředitel Novy

Ředitel Novy Andruško však namítnul, že z konce reklamy na programech ČT 1 a ČT 24 bude profitovat i Barrandov. Neumím si představit, jak by Barrandov dokázal, že by z konce reklamy na ČT neprofitoval. V zahraničí, kde skončila reklama na veřejnoprávních televizích, z toho nejvíce těžily právě malé televize, řekl šéf Novy. Nárůst reklamních příjmů by podle něj mít vyšší než povinný poplatek fondu kinematografie. Z dřívějšího vyjádření Vozárové pro server DigiZone.cz odpovídá dvouprocentnímu hrubému zisku z prodeje reklamy na Barrandově v letošním roce zhruba šesti milionů korun.

DÁLE: Nova hrozí státu další arbitráží, pokud zachová reklamu v České televizi

Oproti tomu Nova má do fondu přispívat mnohonásobně vyšší částkou. Na Novu připadne v přepočtu zhruba 100 milionů korun ročně. To není málo. A ta částka se bude zvyšovat podle toho, jak bude růst reklamní trh, namítnul Andruško. Podle Vozárové ale není jisté, zda Barrandov bude z výrazného omezení reklamy na ČT, o kterém mají v létě rozhodnout poslanci, opravdu těžit. To je otázka. Jediná televize, která nemá vyprodanost reklamy, je Nova, upozornila.

BRAND23 Workshop

Reklama by měla podle komplexního pozměňovacího návrhu k senátní verzi novele zákona o ČT, který připravil volební výbor sněmovny, zůstat na veřejnoprávních programech ČT 2 a ČT 4. Reklamní výnosy Dvojky by pak měly putovat do Fondu kultury. Jestliže dnes ČT 2 vygeneruje ročně asi šest milionů korun z reklamy, věřím, že teď to bude více, aby ČT dostála svému poslání podporovat kulturu, prohlásil Besser. Podle vedoucího projektu digitalizace ČT Pavla Hanuše by to ale vedlo ke změně programování Dvojky.

Pokud má mít daný kanál nějaký reklamní potenciál, musí se tomu programově přizpůsobit. Já bych preferoval, aby se ČT 2 dále profilovala jako artový kanál, řekl Hanuš. Obavu ze změny programové profilace ČT 2 v Otázkách Václava Moravce neskrýval ani ředitel Novy Jan Andruško. My máme strach, že se z ČT 2 stane Jednička, ale doufáme, že si zachová stejné artové zaměření, které má dnes. Ta úprava není bonus pro obchodní oddělení ČT, řekl šéf Novy. Ředitel konkurenční Primy Marek Singer dokonce předložil poslancům pozměňovací návrh novely zákona o ČT, který Dvojce zakazuje vysílat zpravodajství, původní hrané seriály a zábavné pořady.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).