Hlavní navigace

Nová investice do Mallu: co zůstává za oponou

30. 9. 2010
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 29
Jeden z nejvýznamnějších českých internetových obchodníků Mall.cz (přesněji jeho mateřská společnost NetRetail, pokud mám být naprosto přesný) oznámil získání investice ve výši 11 miliónů EUR, tedy dle současného kurzu nějakých 280 miliónů korun. Investici se blíže věnuje článek Patricka Zandla, který lehce naznačuje, na co tato investice může být využita. Příliš mnoho ale zůstává skryto.

Článek Patricka Zandla zmíněný v perexu najdete zde: Na co využije Mall čtvrt miliardy investic 

Můžete si jistě říci: cože, už zase? Před zhruba dvěma lety totiž Mall, dle vlastní zprávy „získal“ kapitál ve výši 700 mil. Kč. Vzhledem k tomu, že investoři nestartují další kola investic, pokud společnost další kapitál nepotřebuje, je pravděpodobné, že Mall další investici žádá, protože tu první už utratil. Skutečně Mall „probendil“ za dva roky skoro tři čtvrtě miliardy? Pokud ano, není příliš vidět, za co – postavil si sice velký sklad a pořídil si informační systém SAP, ale to jistě nestálo uvedenou částku. Dále investoval do zahraniční expanze, ta se však ale příliš nepovedla, pobočky v Maďarsku, Polsku a v Německu nepatří na těchto trzích k předním hráčům. (Firma o sobě tvrdí, že je „largest CEE Retailer“, což bohužel pravda není; jen u nás je větší Alza a možná i v součtu Kasa+Obchodní-dům.cz se společným vlastníkem. Ohledně tržní pozice v uvedených zemích: tázal jsem se svých přátel, zkušených e-obchodníků v Maďarsku a Polsku na Mall, a odpovědí bylo, že jim není známo, že by takovýto e-shop patřil k význačným hráčům – naproti tomu velmi dobře znali polskou a maďarskou verzi Parfums.cz coby lídra trhu, přitom Parfums je obratově asi desetkrát menší než Mall). Konečně, dle nepotvrzených informací – neboť od té doby, co je Mall registrován v Holandsku, poskytuje namísto věrohodných výročních zpráv jen jakési grafy na webu – byla firma v posledních dvou letech ve ztrátě.

Pravděpodobnější je tedy jiná možnost, kterou ovšem musíme uvést jen jako spekulaci: Mall ve skutečnosti první investici neobdržel v plné výši, jednalo se pouze o příslib (commitment) investice v několika kolech, přičemž realizace dalších kol (uvolnění financí) je založena na splnění předem daných finančních výsledků. A vzhledem k tomu, že např. v roce 2008 firmě tržby klesly, stěží mohly být dané finanční plány splněny – věřit tomu, že by firma plánovala při získávání investora pokles příjmů, se skutečně nedá. V důsledku tak je možné, že z původní opravdu giganticky vyhlížející investice byla skutečně uvolněna a následně proinvestována jen malá část.

Druhou zajímavou věcí je složení investujících. Zatímco v první investici do firmy vstoupily dva fondy (Intel Capital a 3TS Partners), v tomto kole se jeden z původních partnerů už navyšování nezúčastnil, místo něj investoval známý polský fond MCI a možná nejzajímavější je privátní investice Ondry Tomka (Centrum.cz), pozoruhodnější ještě v tom smyslu, že šlo o „separátní“ investici od obou fondů – tedy v oddělené investiční smlouvě, zřejmě i za jiných podmínek.

Zakladatel společnosti Ondřej Fryc uvádí, že investice půjde mimo jiné do balicí linky za několik desítek miliónů, který je natolik unikátní, že „vám na ni nikdo nedá leasing“. Leasing jistě ne, ale ani úvěr ne? Peníze od finančních investorů jsou vždy dražší než úvěr (investor většinou očekává návratnost okolo 30 % p.a., pokud má společnost možnost získat levnější peníze, zvolí je namísto vnější investice – navíc tím nedojde k naředění podílů původních majitelů). Pokud Mallu, firmě s třímiliardovým obratem, nedá banka úvěr či kontokorent na hloupých pár desítek mil., nesvědčí to o něčem? Nebo je už i tak Mall zadlužený a má úvěrové limity vyčerpané?

Omlouvám se čtenářům, pokud se jim zdají tyto názory a spekulace jako „rýpání“ do úspěšného byznysu. Avšak Mall si o to trochu koleduje svým tajnůstkařením a současně sebestřednou prezentací – dle slov Fryce s nimi kromě Alzy u nás nikdo „nehraje stejnou ligu“. Takže ani HP Tronic, jehož internetové obchody (eProton, Kasa, Obchodní-dům.cz, Hey.sk) pár miliard taky hravě poskládají a navíc jsou, na rozdíl od Mallu, dlouhodobě profitabilní? Možná by to chtělo trochu skromnosti, nebo alespoň uměřenosti.

Je nutno říci, že Mall si někdy okolo roku 2008 skutečně „prožil svoje peklo“, velice výrazně ale pak svoje služby zkvalitnil a dnes je to bezpochyby provozně a logisticky výtečně řízená firma schopná okamžité expedice mnoha tisíc kusů zboží ze svého skladu – to čeští zákazníci velmi oceňují. Současně ale působí na trhu, který je až bláznivě konkurenční (bílá a černá technika – stále sortimentní segment, který je u Mallu č. 1), na kterém působí mraky garážníků či menších prodejců s minimálními náklady, kteří jsou prakticky nezlikvidovatelní, protože za každého uhynuvšího vyskočí další a s podseknutými cenami jde na Zboží.cz.

CIF23

Soukromě vlastněná firma samozřejmě má plné právo zveřejnit to, co si přeje zveřejnit a utajit to, co si utajit přeje – to jí nikdo nemůže zazlívat. Právě tak ale nelze zazlívat médiím, když se snaží zjistit více, i když (pokud data chybějí) jde o spekulace a kvalifikované dohady. Zvláště, když o sobě firma říká „We don’t have anything to hide.“, avšak nezveřejní o svém podnikání za řadu let jediné přesné číslo.

Představitelům Mallu je nutno přičíst ještě jednu dovednost, se kterou nemají u nás konkurenci, a to je právě schopnost získat investora. Prosím, aby to nebylo bráno ironicky: tento souhrn dovedností je u nás velice vzácný a stovky podnikatelů, kteří by si mohli na investici a následující velký rozvoj „sáhnout“ stejně úspěšně jako Mall, to nedokáže a čeká je i nadále pinožení na vlastních malých zahrádečkách. A firmy jako Mall, i když jejich podnikání je víceméně doprovázeno průběžným spalováním cizích peněz, se nakonec dočkají onoho vytouženého „exitu“ velkému strategickému partnerovi.

Obdržel podle vás MALL.cz investici v plné výši?

Autor článku

Autor je zakladatel společností Computer Press a InternetShops, novinář a autor odborných publikací, v současné době soukromý investor (mj. Fayn Telecommunications.). Jeho další materiály naleznete na www.bloc.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).