Televize Nova – analogově pokrývá 92% obyvatel České republiky
Nova sice v srpnu 2008 podepsala Technický plán přechodu ze zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání (TPP), který obsahuje nejpozdější možné termíny vypínání hlavních analogových vysílačů i dokrývačů, od loňského října ale tento harmonogram nedodržuje. Od začátku vypínání analogového vysílání v dubnu 2009 odstřihla pouze tři velké vysílače místo sedmi. Analogově ji tedy dál naladí 92 procent diváků v celé České republice, včetně omezeného počtu obyvatel Prahy v dosahu vysílače Strahov a dokrývačů Vokovice, Žvahov a Krč.
Analogové vysílání Novy dosud skončilo pouze na pražském vysílači Žižkov (30. dubna 2009), plzeňském Krašově (30. září 2009) a středočeském Cukráku (31. října 2009). Loni v září měla Nova vypnout také analogové vysílače Zelená hora u Chebu a Vraní vrch u Domažlic, a letos v únoru Svatobor u Sušice a Barák u Klatov. Analogové vysílání Novy z těchto vysílačů ale pokračuje, protože vedení nejsledovanější české televize tvrdí, že Český telekomunikační úřad (ČTÚ) porušil změnou vysílacích kanálů multiplexu 2 v těchto regionech vládní harmonogram digitalizace.
Před zahájením vypínání analogových vysílačů Nova tímto způsobem pokrývala 98,1 procenta populace České republiky. Kdyby vypnula všechny analogové vysílače v termínech, které jí určuje TPP, dosáhl by její analogový signál k 89,5 procentům obyvatel ČR.
Aktuální pokrytí televize Nova zemským analogovým signálem (Zdroj: ČTÚ)
ČT 1 – analogově pokrývá 79% obyvatel České republiky
Česká televize u svého prvního programu striktně dodržuje termíny vypínání hlavních analogových vysílačů, uvedené v TPP. Jedničku momentálně může analogově naladit 79 procent diváků v celé České republice. Loni v dubnu, před zahájením vypínání analogového vysílání, to bylo o 20 procent více – přesněji řečeno 99,6 procenta. Kavčí hory dodržují termíny vypínání analogu i přes to, že původně deklarovaly, že pokud se televize Nova rozhodne některý z analogových vysílačů nevypnout, bude na něm v analogovém vysílání pokračovat i ČT 1, aby si zachovala vyvážené síly.
ČT 1 od loňského dubna vypnula už deset velkých analogových vysílačů a desítky analogových převaděčů. Jako první skončilo analogové vysílání Jedničky na domažlickém Vraním vrchu v listopadu 2007. Následoval pražský Žižkov (30. dubna 2009), západočeské vysílače Krašov, Klínovec a Zelená hora (30. září 2009), středočeský Cukrák a Mezivrata (31. října 2009) a naposledy sušický Svatobor a klatovský Barák (28. února 2010). Analogových dokrývačů bylo nespočet a jejich vypínání se mnohdy nevázalo na termín vypínání hlavního analogového vysílače v oblasti.
Digitálním signálem pokrývá Česká televize 94,9 procenta obyvatel České republiky.
Aktuální pokrytí ČT 1 zemským analogovým signálem – v mapě nejsou zaznamenány vypnuté analogové dokrývače (Zdroj: ČTÚ)
Prima – analogově pokrývá 45,8% obyvatel České republiky
Pokud někdo vydělal na procesu digitalizace zemského televizního vysílání (myšleno rozsahem pokrytí), určitě je to televize Prima. Momentálně ji může analogově naladit 45,8 procenta populace České republiky, zatímco před začátkem vypínání analogu to bylo 72,3 procenta. Této hodnoty, ovšem v digitálním vysílání, Prima dosáhla v polovině tohoto týdne zahájením digitálního vysílání multiplexu 2 na Pardubicku a Vimpersku. Jenže poté spustila digitální vysílání také na libereckém Ještědu, čímž dosáhla vyššího pokrytí pozemním signálem než kdykoli předtím v analogu.
Od loňského dubna, kdy se v České republice začaly vypínat hlavní analogové televizní vysílače, jich Prima vypnula šest. Stejně jako ostatní televize začínala pražským Žižkovem (30. dubna 2009), následovaly západočeské vysílače Krkavec v Plzni, Klínovec u Jáchymova a Dyleň v Mariánských Lázních (30. září 2009), středočeský Cukrák (31. října 2009) a naposledy sušický Svatobor (28. února 2010). Prima ovšem vypnula také desítky analogových převáděčů, například kompletně všechny v Praze.
Aktuální pokrytí televize Prima zemským analogovým signálem (Zdroj: ČTÚ)
ČT 2 – analogově pokrývá 41,3 % obyvatel České republiky
Největší počet analogových vysílačů dosud vypnul druhý program České televize, který musel v řadě regionů uvolnit vysílací kanál digitální síti ČT. Kavčí hory se takto rozhodly „po svém“ řešit digitalizaci, když pokračovaly obstrukce komerční televizí Nova a Prima okolo přijímání státního harmonogramu digitalizace. ČT tak v podstatě donutila komerční televize digitalizovat, i když s určitým zpožděním po ČT. Dvojku může nyní analogově naladit jen 41,3 procenta obyvatel České republiky, zatímco před začátkem vypínání v roce 2008 to bylo 99,6 procenta.
ČT 2 dosud ukončila analogové vysílání na 16 velkých vysílačích. Začínala na domažlickém Vraním vrchu v listopadu 2007. Následovala jihočeská Kleť a středočeský Cukrák (30. září 2008), následoval pražský Žižkov (30. října 2008), chebská Zelená hora, plzeňský Krašov, Krkavec a ústecká Buková hora (31. října 2008), chomutovská Jedlová hora (29. listopadu 2008), sušický Svatobor (30. listopadu 2008), liberecký Ještěd (31. července 2009), trutnovská Černá hora (31. srpna 2009), středočeská Mezivrata a příbramský vrch Praha (31. října 2009), jihomoravský Kojál (30. listopadu 2009) a naposledy klatovský Barák (28. února 2010).
Digitálním signálem pokrývá druhý program České televize 94,9 procenta obyvatel České republiky.
Aktuální pokrytí ČT 2 zemským analogovým signálem – v mapě nejsou zaznamenány vypnuté analogové dokrývače (Zdroj: ČTÚ)