Hlavní navigace

Nova je opět v nabídce slovenských kabelovek. Díky triku se zákonem

5. 4. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
5. 4. 2011

Po dlouhých letech se v nabídce slovenských kabelových společností, včetně dominantní UPC, objevila nejsledovanější česká televize Nova. A to i přes to, že slovenská vysílací rada vyžaduje od kabelových společností, aby před zařazením jakéhokoli zahraničního programu prokázaly, že k tomu mají písemný souhlas s jeho provozovatelem. Slovenská UPC však zařadila Novu a další čtyři české komerční televize (Nova Cinema, Prima Cool, Prima love a TV Barrandov) bez vědomí jejich provozovatelů.

K TÉMATU: Skylink už může slovenské programy šířit v tuzemsku bez problémů

Všech pět českých programů je součástí základní omezené programové nabídky digitální kabelové televize UPC. Firma jejich zařazení podle serveru Mediálne.sk nekomunikovala prostřednictvím tiskové zprávy ani svého webu, ale na svém profilu na Facebooku. Zákon podle mluvčího Jaroslava Kolára neporušila, protože se zachovala stejně jako satelitní operátoři, kteří rovněž nabízejí slovenským divákům české televize a odkazují se přitom na fakt, že vysílají z České republiky přeshraničně (týká se to Skylinku, CS Linku a UPC Direct).

ČTĚTE TAKÉ: Televize Joj požaduje okamžité stažení z českých kabelovek

Licenční rada se už ve všech třech případech usnesla, že na jejich programovou nabídku nemá dosah, píše Mediálne.sk. Proti takovému rozhodnutí se ale ozvali slovenští poskytovatelé kabelové televize a IPTV, podle nichž tak satelitní operátoři získali konkurenční výhodu. Uvedené česko programy přebírá kabelový společnost v České republice, která k tomu má zároveň souhlas jejich provozovatelů. My jsme v pozici technického zabezpečovatele, takže konáme v souladu s postupem, který Rada pro vysílání a retransmisi nedávno odsouhlasila v případě jiných televizních operátorů, řekl webu mluvčí slovenské UPC.

cif - debata 2

NAPSALI JSME: Přijdou čeští diváci o možnost sledování slovenských stanic?

Televize Nova zmizela z nabídek slovenských kabelových společností v době, kdy na Slovensku vznikla televize Joj. Založil ji tehdejší generální ředitel Novy Vladimír Železný, který chtěl vyřazením Novy z nabídky slovenských kabelových společností soustředit zájem diváků na Jojku. Jejím prostřednictvím mohli Slováci sledovat mnohé původní pořady Novy, ale také Primy.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).