Hlavní navigace

Nova jedná s Českými Radiokomunikacemi o "rozumných podmínkách" HD vysílání

Televize Nova a České Radiokomunikace spolu vyjednávají o rozumných podmínkách pro šíření zemského digitálního vysílání ve vysokém rozlišení (HD). V rozhovoru pro server Lidovky.cz to uvedl generální ředitel Novy Petr Dvořák. Až získáme ze zákona možnost vysílat celý náš program HD a až získáme i rozumné podmínky, o čemž mimochodem vyjednáváme s Českými Radiokomunikacemi, uděláme to, uvedl šéf Novy zahájení řádného HD vysílání Novy v DVB-T.

Petr Dvořák řekl také: Současná zákonná norma v sobě technologický pokrok vůbec nezahrnuje, a to je její základní problém. Taková interpretace dnes platné mediální legislativy ale není pravdivá. Po přijetí tzv. digitální novely, tj. zákona 304/2007 Sb., neexistují žádné zákonné překážky pro šíření zemského digitálního vysílání v jakékoli podobě. Může být např. placené a ve formátu MPEG-4. Jedinou podmínkou je to, že jeho kvalita musí odpovídat alespoň normě PAL a že v jednom multiplexu musí být nejméně čtyři programy.

SOUVISLOSTI: Průvodce digitálním vysíláním (35.): Nová pravidla pro zemské sítě digitální televize

EBF 2018 tip v článku 320x110 jména

Pro řádné vysílání hlavního programu Novy ve vysokém rozlišení společnost CET 21 jako držitel licence nepotřebuje ani žádné další oprávnění, protože se jedná fakticky o ten samý program, pro který už má technologicky neutrální licenci platnou až do roku 2017. Jde tedy především o peníze a o vybavenost domácností HD přijímači, což v rozhovoru připouští i sám Dvořák: Už dnes je řada přijímačů HD ready. V průběhu několika let bude většina televizorů vybavena vnitřním set-top-boxem nebo aby přijímala signál ve vysokém rozlišení. V momentě, kdy penetrace takových zařízení bude přes deset dvacet procent, už se vyplatí do toho investovat. Protože to jsou lidi, kterým když donesete signál, budou vaše ‚učení‘ šířit dál.

ČTĚTE TAKÉ: Konec HD Novy na satelitu? Důvodem byla cena bez garantovaného toku

Našli jste v článku chybu?