Hlavní navigace

Nova napadla výsledek licenčního řízení na digitální televize

20. 6. 2006
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 322915
20. 6. 2006

Provozovatel televize Nova, společnost CET 21, a zhruba deset dalších neúspěšných žadatelů o licence pro zemské digitální televizní vysílání, napadli u soudu rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Žaloba je jediným opravným prostředkem, který lze proti verdiktu rady použít. Konkrétně Nova uvádí za jeden z důvodů žaloby změnu podmínek v průběhu výběrového řízení.

Rozhodnutí o udělování digitálních licencí televizi Nova podle názoru našich právních zástupců poškodilo. V případě korektního řízení jsme samozřejmě připraveni úspěšným žadatelům gratulovat. Po opravdu důkladném prostudování všech spisů jsme ale došli k závěru, že se musíme bránit. Společnosti skupiny TV Nova jsou podrobeny přísnému právnímu auditu ze strany majoritního vlastníka, společnosti CME, a proto jsme museli podat žalobu, uvedl generální ředitel televize Nova Petr Dvořák.

Nova žádala o čtyři programové pozice v obou přechodných multiplexech B a C, na které rada vypsala licenční řízení. Žádosti se týkaly projektů Nova sport, Nova news, Nova seriál a Nova film. I když Nova v tendru neuspěla, na základě novely vysílacího zákona získá jednu kompenzační licenci pro celoplošné vysílání za to, že státu vrátí kmitočty pro analogové vysílání. Stejnou licenci obdrží i televize Prima a dvě sítě regionálních televizí: RTA Jaroslava Berky a Regio Media, kterou vlastní majitel Primy.

MMF24

Podle předsedy RRTV Václava Žáka radní neoficiálně vědí o přibližně deseti žalobách proti výsledku licenčního řízení na digitální televize. Jednu podala i společnost STEP Public Relations podnikatele Miroslava Pýchy, která žádala o licenci pro hobby televizi A je to! Pýcha týdeníku Euro řekl, že rada jeho firmu v odůvodnění neudělení licence označila za netransparentní. Kritizuje také naprosto nepřezkoumatelné použití jednotlivých hodnotících kritérií, upřednostňování některých žadatelů oproti jiným a překročení mezí správního uvážení daných zákonem.

Žalobu proti verdiktu rady naopak nechce podávat nabídková televize TOP TV. Když už několik let vystupuji jako člověk, který říká, že se má digitalizace zrychlit, tak jí teď nebudu zpomalovat, řekla agentuře ČTK generální ředitelka stanice Kateřina Fričová. Skutečný počet žalob se podle Žáka rada dozví v průběhu příštího týdne. V případě, že některý ze subjektů u soudu uspěje, ještě to neznamená, že se výsledky tendru zruší. Rada se může odvolat k vyšší soudní instanci.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).