Hlavní navigace

Nová stálá příloha serveru Digizone.cz – důležité dokumenty k digitalizaci

15. 10. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
15. 10. 2009

Přechod na digitální televizní vysílání se řídí pravidly, která určila vláda ve spolupráci se státními regulačními úřady, schválil je Parlament a na jejich dodržování dohlížejí opět státní regulační úřady. Vedle závazných pravidel pak existuje řada doporučení, které naleznete v nejnovější příloze serveru Digizone.cz.

Na adrese dokumenty.digi­zone.cz jsou umístěny legislativní a další normy, kterými se proces přechodu na digitální vysílání řídí. Vedle základních zákonů bylo třeba připravit i konkrétní plán digitalizace: kdy se budou vypínat analogové vysílače a zapínat digitální. Pro tento účel vypracoval Český telekomunikační úřad takzvaný Technický plán přechodu ze zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání. Jde o nejzákladnější dokument české digitalizace, který vyšel jako vládní vyhláška v létě 2008 a postupně se k němu přidali všichni provozovatelé zemského analogového televizního vysílání.

MM socky3

Vedle legislativních úprav a zákonů existují ještě další dokumenty, které výrazně ovlivnily přechod na digitální televizní vysílání v České republice, byť nejsou právně nikterak závazné. Obvykle jde o různá doporučení státních orgánů, které mají v kompetenci digitalizaci, nebo vyhlášky, podle nichž se provádí měření intenzity televizního signálu a vyměřují se poplatky za využívání kmitočtů pro televizní vysílání.

Podrobnosti v příloze DOKUMENTY.Digi­zone.cz.

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.