Hlavní navigace

Nova přitvrzuje v boji proti reklamě v ČT, Andruško se setká s Nečasem

14. 6. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
14. 6. 2011

Schůzku s premiérem Petrem Nečasem (ODS) kvůli novele zákona o České televizi, která zachovává ve vysílání ČT reklamu i po dokončení procesu digitalizace televizního vysílání v České republice, inicioval generální ředitel televize Nova Jan Andruško. Nova v posledních dnech zintenzivnila boj proti zachování reklamy v ČT, neboť poslanci mají tento týden definitivně hlasovat o návrhu několika senátorů, kteří ji chtějí ve veřejnoprávní televizi ponechat. Využívá k tomu i svoji hlavní zpravodajskou relaci Televizní noviny.

K TÉMATU: Nova začala bojovat proti reklamě v ČT přímo v Televizních novinách

Andruško, který u ministra kultury Jiřího Bessera (TOP 09) nepochodil s návrhem, aby reklama zůstala v omezené míře pouze na programech ČT 2 a ČT 4, přičemž výnosy z jejího prodeje by měly jít na podporu kultury a sportu, poté zaslal dopis premiérovi Nečasovi. Psal jsem panu premiérovi z toho důvodu, že mi bylo řečeno, že náš návrh, jak jsem ho ve středu 8. června prezentoval a už dříve prodiskutoval s ministrem kultury, bude smeten se stolu, protože se premiérovi nemá líbit, vysvětlil šéf Novy týdeníku Euro.

ČTĚTE TAKÉ: Nova odvysílala další reportáž proti reklamě na obrazovce České televize

Mám informace o tom, že to není pravda, že pan premiér s tím neměl nic společného, takže jsem ho žádal o schůzku, abychom si o tom promluvili, dodal Andruško. Ředitel Novy opět zmínil možnost arbitráže proti České republice, pokud by zákonodárci nesplnili slib, který dali na začátku televizní digitalizace: totiž že reklama v ČT skončí společně s tímto procesem. Návdavkem za konec reklamy v ČT komerční televize v čele s Novou nabízejí, že ročně odvedou 150 milionů korun do Státního fondu na podporu kinematografie.

NAPSALI JSME: Nechme reklamu jen na programech ČT 2 a ČT 4, navrhuje ředitel Novy

Arbitráží Andruško vyhrožoval už na únorovém semináři o reklamě v ČT, který proběhl na půdě Poslanecké sněmovny. Později šéf Novy svoji rétoriku zmírnil, protože se nesetkala s pochopením. Nyní, jak se blíží termín projednávání novely zákona, zachovávající reklamu v ČT, Andruško opět hrozí arbitráží. Máme silné právní pozice. Máme posudky, že reklama v ČT neměla být už v roce 2008. Takže se hraje o velké žaloby proti ČT, řekl šéf Novy v rozhovoru pro zpravodajský deník Aktuálně.cz.

K VĚCI: Nova hrozí státu další arbitráží, pokud zachová reklamu v České televizi

Česká televize ročně prodá reklamní časy v hodnotě půl miliardy korun. Výnosy z tohoto prodeje ale nejdou do rozpočtu ČT, nýbrž do Státního fondu na podporu kinematografie, činnost Národní koordinační skupiny pro digitalizaci včetně financování státní informační kampaně k přechodu ze zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání, radiokomunikační účet Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), výstavbu veřejnoprávního multiplexu a digitalizaci archivu ČT.

BRAND

DÁLE: Proti reklamě v ČT brojila ve svých zprávách také televize Prima

Bavíme se zhruba o půl miliardě korun, a to si myslím, že má velkou váhu. Peníze měly být i na podporu nových kanálů, nových televizí. A teď – i kvůli krizi – se nedá čekat, že trh poroste nějak skokově, argumentoval pro Aktuálně.cz generální ředitel Novy. Zda se jeho schůzka s premiérem Nečasem uskuteční, a případně kdy, nechtěl Úřad vlády potvrdit. Plánované pracovní schůzky pana premiéra, pokud nejde o protokolární akce nebo akce s mediálním výstupem, jsou neveřejné, řekl týdeníku Euro šéf tiskového oddělení úřadu Jakub Stadler.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).