Hlavní navigace

Nova upravila Televizní noviny, posadila moderátory blíž k sobě

Televize Nova včera změnila rozsazení a způsob snímání moderátorů ve svém nejsledovanějším pořadu, zpravodajské relaci Televizní noviny. Stanice tak ustoupila svým kritikům, mezi které patřil i bývalý ředitel Novy Vladimír Železný, kteří novému pojetí Televizních novin vytýkali „utopenost“ moderátorů – především ve společném záběru – v záplavě obrázků promítaných na pozadí.

Ulevit si tak mohou hlavně oči majitelů televizorů s menší úhlopříčkou, především těch s obrazovkou klasického poměru 4:3, kteří mají obraz nahoře a dole doplněný černými pruhy. Moderátoři zpráv jim „vyrostli z trpaslíků zpátky v obry“.

GLOSA: Širokoúhlé zpravodajství Novy jako zbytečný luxus

To, co jsme viděli včera večer, znamenalo prakticky ústup od koncepce, započaté v polovině října, napsal serveru DigiZone.cz grafik Pavel Kusý. Tváře moderátorů zabíraly buď střed kompozice, v řeči filmařů detail, a ve zbylé části byla promítána modrá pohyblivá plocha-obloha, nebo byla tvář v pravé či levé části a za ní záběry. Ke škodě věci však rozostřené. Pravděpodobně proto, že kamera potřebuje větší odstup a musí použít teleobjektiv, kde pozadí je přirozeně málo ostré, uvedl grafik.

EBF 2018 tip v článku 320x110 jména

Pavel Kusý upozornil na to, co si pohledem do archivu Novy na internetu můžete ověřit snadno sami, když si přehrajete Televizní noviny ze 7. ledna a potom relaci o den dřívější. Moderátoři ve studiu sedí o poznání blíž jeden druhému, zmenšila se tak i plocha pozadí zabíraná za nimi.

Jako grafik, který se zabývá audiovizuálním designem však celkově tento zásah považuji za příliš radikální a snad i zbrklý. Budou se na mě na Nově možná zlobit, ale někdejší průhled na technické pracovníky a zajímavý stůl připomínající oko, a k tomu grafická okna s hlasatelem a vedle s ostrými doprovodnými záběry, působila lépe, než včerejší překvapení, zní názor grafika Pavla Kusého. Přinejmenším majitelé televizorů menších úhlopříček s ním ale pravděpodobně nebudou souhlasit.

Našli jste v článku chybu?