Hlavní navigace

Nova upravila Televizní noviny, posadila moderátory blíž k sobě

8. 1. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
8. 1. 2008

Televize Nova včera změnila rozsazení a způsob snímání moderátorů ve svém nejsledovanějším pořadu, zpravodajské relaci Televizní noviny. Stanice tak ustoupila svým kritikům, mezi které patřil i bývalý ředitel Novy Vladimír Železný, kteří novému pojetí Televizních novin vytýkali „utopenost“ moderátorů – především ve společném záběru – v záplavě obrázků promítaných na pozadí.

Ulevit si tak mohou hlavně oči majitelů televizorů s menší úhlopříčkou, především těch s obrazovkou klasického poměru 4:3, kteří mají obraz nahoře a dole doplněný černými pruhy. Moderátoři zpráv jim „vyrostli z trpaslíků zpátky v obry“.

GLOSA: Širokoúhlé zpravodajství Novy jako zbytečný luxus

To, co jsme viděli včera večer, znamenalo prakticky ústup od koncepce, započaté v polovině října, napsal serveru DigiZone.cz grafik Pavel Kusý. Tváře moderátorů zabíraly buď střed kompozice, v řeči filmařů detail, a ve zbylé části byla promítána modrá pohyblivá plocha-obloha, nebo byla tvář v pravé či levé části a za ní záběry. Ke škodě věci však rozostřené. Pravděpodobně proto, že kamera potřebuje větší odstup a musí použít teleobjektiv, kde pozadí je přirozeně málo ostré, uvedl grafik.

MM socky3

Pavel Kusý upozornil na to, co si pohledem do archivu Novy na internetu můžete ověřit snadno sami, když si přehrajete Televizní noviny ze 7. ledna a potom relaci o den dřívější. Moderátoři ve studiu sedí o poznání blíž jeden druhému, zmenšila se tak i plocha pozadí zabíraná za nimi.

Jako grafik, který se zabývá audiovizuálním designem však celkově tento zásah považuji za příliš radikální a snad i zbrklý. Budou se na mě na Nově možná zlobit, ale někdejší průhled na technické pracovníky a zajímavý stůl připomínající oko, a k tomu grafická okna s hlasatelem a vedle s ostrými doprovodnými záběry, působila lépe, než včerejší překvapení, zní názor grafika Pavla Kusého. Přinejmenším majitelé televizorů menších úhlopříček s ním ale pravděpodobně nebudou souhlasit.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.