Hlavní navigace

Nova: Výměna antén na vysílači Žižkov proběhne 6. a 7. října

1. 9. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
1. 9. 2008

„Operace Žižkov“, nebo-li výměna anténních systémů na hlavním pražském televizním a rozhlasovém vysílači v Mahlerových sadech, proběhne v pondělí 6. a v úterý 7. října. V nedělních Televizních novinách to uvedla televize Nova. Přesný termín se mají obyvatelé okolí žižkovského vysílače dozvědět z radničních novin Prahy 3, které tento týden dostanou do poštovních schránek.

K TÉMATU: Operace Žižkov: jak vrtulník s digitálním vysílačem uzavře ulice Prahy

Mediální zástupce Českých Radiokomunikací pro Novu vyloučil, že by během výměny antén, ke které společnost použije speciální dvourotový vrtulník Kamov K-32 švýcarské společnosti Heliswiss, v oblasti platil zákaz vycházení. O tomto opatření však hovořili zástupci ČRa na červnovém setkání s novináři. Pokud se totiž vrtulník s mnohatunovým břemenem dostane do potíží, bude ho muset odhodit na zem.

VIDEO: Jak o výměně antén na Žižkově informovala televize Nova

ICTZ23

Žižkovský vysílač je už na výměnu antén připraven. ČRa nechaly odmontovat vrchní část jeho pláště, kterému přezdívají „kukuřice“ a místo něj nechaly natáhnout hustou síť. 10. září pak přepnou analogové vysílání programů ČT 1, ČT 2, Nova a Prima na náhradní anténu, aby tu hlavní mohly odpojit a připravit na transport vrtulníkem a výměnu za novou. Ke stejnému dni také na žižkovském vysílači přestane vysílat přechodný zemský digitální multiplex A s programy České televize, Českého rozhlasu a Novy.

Analogové vysílání ČT 1, Novy a Primy z nové antény na Žižkově začne 24. října. Analogová ČT 2 již tuto anténu nevyužije, Česká televize totiž její vysílání ze Žižkova k tomuto dni ukončí. 31. října pak začne ze žižkovského vysílače vysílat veřejnoprávní digitální multiplex se čtyřmi programy ČT, který využije kanál 53. Komerční multiplex 2 s televizí Nova by měl na vysílači Žižkov využít kanál 41 po analogové ČT 2.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.