Hlavní navigace

Nový jazyk od Microsoftu, Intel končí s 5G modemy, Apple se udobřuje s Qualcommem

19. 4. 2019
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

První technické informace o PlayStation 5. Šéf Foxconnu chce být prezident Tchaj-wanu. Microsoft chystá vlastní bezdrátové pecky. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?

Intel v krátkém prohlášení sdělil, že končí s vývojem svých 5G modemů. S nimi měl dost problémů a na trh je chtěl dodat nejdříve někdy během příštího roku. Intel prozatím nekončí s výrobou 4G modemů, které od něj odebírá Apple. Ten zároveň oznámil, že ukončil dlouhou dobu se vlekoucí patentové a další spory s Qualcommem a od prvního dubna od něj bude odebírat právě mobilní modemy. Smlouva je aktuálně na šest let. Je tedy pravděpodobné, že spolu obě prohlášení souvisí.

Microsoft vydal nový open source programovací jazyk nazvaný Bosque. Je inspirovaný mimo jiné TypeScriptem a informace jsou dostupné na GitHubu. Další detaily rozebírá The Register.

Wired si povídal s hlavním architektem PlayStationu Markem Cernym a vzešlo z toho několik informací, co čekat od PlayStation 5. Konzole má podporovat ray-tracing, 8K rozlišení (není jasné, v jaké podobě), instalováno bude SSD a využije AMD Zen 2 na 7 nm a také GPU na architektura Navi (má být představena v létě). Zabudována má být i zpětná kompatibilita. Příchod PS5 se očekává příští rok.

Zakladatel a šéf Foxconnu Terry Gou oznámil, že bude v roce 2020 kandidovat na prezidenta domovského Tchaj-wanu. Společně s tím odstupuje z vedení své firmy, která se stala dominantní výrobní silou elektroniky včetně produktů pro Apple. Gou má také silnou stopu v Česku. Vlastní zde zámek Roztěž a Foxconn provozuje továrny v Pardubicích a Kutné Hoře. Společně s KKCG v Praze má také datacentrum SafeDX. Foxconn v Česku rovněž rozjel firmy na průmysl 4.0 či IoT, ty ale nedávno koupil Faraday Grid.

Také Microsoft zřejmě pracuje na sluchátkách podobných Apple AirPods. Thurrott.com píše, že se v Redmondu dělá na „peckách“ Surface Buds, díky čemuž by se Microsoft přidal k Applu, Samsungu, zřejmě i Amazonu a dalším hráčům. Microsoft už dříve představil klasická sluchátka Surface s potlačením hluku.

Microsoft vedle toho uvedl Surface Hub 2S. Je to 50" dotyková obrazovka, která má v sobě zabudovaný počítač (8 GB DDR4, 128 GB SSD, Core i5 osmé generace) se systémem Windows 10. Je určený pro využití aplikací jako Office 365 a funguje k němu stylus Surface Pen. Zařízení přijde na trh v červnu a bude stát devět tisíc dolarů.

CNBC zase přichází se zprávou, že Facebook pracuje na vlastní alternativě k Alexe a Siri. Hlasový asistent má hrát roli v integraci do VR headsetů Oculus, které Facebook vlastní. K propojení má dojít také u zařízení Facebook Portal, což je telekonferenční přístroj.

ZDNet shrnuje, že Applu zřejmě nadále padají prodeje iPhonů, za což mimo jiné může ochlazení trhu v Číně a menší zájem uživatelů o upgrade na modely XS a XR. Často je kritizována vysoká cena těchto zařízení. Apple už ve finančních výsledcích přesné prodeje telefonů přestal uvádět. Objevují se také spekulace o tom, že firma pracuje na iPhonu XE, což by měl být cenově dostupnější nástupce populárního iPhonu SE.

Intel kupuje firmu Omnitek, cenu nezveřejnil. Ten se zaměřuje na návrh FPGA čipů zaměřených zejména na video a zobrazování. Intel Omnitek zařadí do sekce Programmable Solutions Group a rozšíří tak svoji FPGA nabídku. V ní hraje prim Altera, kterou Intel v roce 2015 také koupil.

Intel také představil osmou generaci mobilních procesorů Core vPro. Jde o modely i7–86655U a i5–8365U, které mimo jiné mají zabudovanou podporu pro Wi-Fi 6 (802.11ax).

Nový šéf Google Cloudu Thomas Kurian, který přišel z klíčové pozice v Oraclu, pokračuje ve velkých změnách a nově najal Roberta Enslina. Ten téměř třicet let působil v SAPu a vede například pobočku pro Severní Ameriku. Enslin dostal v Google Cloudu funkci prezident pro Global Customer Operations a jde o dalšího zkušeného člověka z enterprise IT, který má Google Cloud k tomuto typu zákazníků dostat.

Amazon oficiálně ukončuje svoji e-commerce platformu v Číně. Amazon.cn se nikdy nedokázal přiblížit dominantním domácím hráčům jako Alibaba nebo JD.com. Firma ale v Číně nadále působí. Provozuje zde cloud Amazon Web Services a čínští uživatelé jsou rovněž velkými odběrateli Kindlu.

IBM hlásí finanční výsledky za první kvartál 2019. Tržby se opět propadly, tentokrát meziročně o 4,7 procenta na 18,18 miliardy dolarů. Cloud si připsal růst 10 procent. Big Blue v dlouhodobém výhledu očekává, že by k růstu měla přispět akvizice Red Hatu.

ebf - tip do článku - debata

Twitter kupuje startup Highly, na jehož základě chce v budoucnu nabídnout službu, pomocí níž bude možné na sociální síť vkládat citace z článků (a webů), které zároveň budou fungovat jako odkaz. To by dle představ mohlo více zaujmout čtenáře Twitteru a zajistit více prokliků.

Salesforce.com zase získal firmu MapAnything, jejíž nástroj umožňuje plánování a řízení na základě lokalit. Salesforce.com to integruje do své SaaS platformy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).