Hlavní navigace

Nový seriál HBO vzbudil pozdvižení ještě předtím, než vznikl první řádek scénáře

30. 7. 2017
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Wikimedia
Alternativní historie, ve které v Americe stále vládne otroctví, přichází do nejhorší možné doby. Nebo možná naopak nejlepší.

Tvůrci úspěšného seriálu Hra o trůny David Benioff a D. B. Weiss natočí pro HBO seriál Confederate. Nemá nic společného s Hrou o trůny, kromě toho, že oba seriály ukazují, jak by to vlastně mohlo někdy být – Trůny si berou inspiraci z britské historie, Confederate pak ukazuje, jak by vypadal život v Americe, kdyby se jižanské státy odtrhly od severu. V zemi je stále legální otroctví, jen se postupem času trochu rozvinulo do vyšší formy a stal se z něj jeden ze základů státu.

A ztratit mohou jen své okovy…

Děj se odehrává v demilitarizované zóně Mason-Dixon a podobně jako v Trůnech sleduje několik příběhů: vystupují zde bojovníci za svobodu, lovci otroků, politici, abolicionisté, novináři, manažeři otrokářského konglomerátu a celá plejáda manželek, manželů, dětí, milenek, milenců, přátel, blízkých, nepřátel, nenáviděných osob – prostě klasické zalidnění seriálové ságy.

Problém je samozřejmě ve zvoleném tématu. Televizní seriál, ve kterém jsou hlavními postavami otroci a otrokáři, se ve společenském klimatu současné Ameriky nemohl nesetkat s nesouhlasným odporem.

V prostředí, které před pár lety dalo vzniknout hnutí Black Lives Matter, za vlády prezidenta Trumpa, který se odstupem k menšinám nikdy netajil a de facto na něm založil (úspěšnou) prezidentskou kampaň, v prostředí amerických univerzit, kde nálada vyeskalovala do situace v Evergreen College ve Washingtonu, kde měli bílí profesoři nedoporučeno chodit do školy, v situaci, kdy nosit indiánskou čelenku na hudební festival je považováno za znevažování rasy, je volba natolik kontroverzního tématu velmi riskantním krokem.

Pohádka, nebo alternativní historie?

Pro oba tvůrce, Benioffa a Weisse, jde ale o zásadní projekt. Koncept alternativní reality si ostatně ve Hře o trůny vyzkoušeli už dobře, stejně jako hlavní motiv scénáře, který by se měl opakovat také v Confederate: spousta postav a vedlejších příběhů, odehrávajících se okolo hlavní masívní události. 


Autor: Wikimedia

Scénáristé David Benioff a D. B. Weiss

Zatímco středověká fantasy je pouhá pohádka, příběh z ne tolik dávné historie je pro většinu z těch, kteří se na výrobě seriálu podíleli, bližším tématem – mimo jiné také proto, že se odehrává na jejich domácké půdě. Je nezpochybnitelným faktem, že otroctví je ta nejhorší součást americké historie, říká Weiss. Je to náš národní hřích. A historie nezmizí jen proto, že si to budeme přát. 

Doufám, že lidé budou soudit seriál podle toho, jak bude vypadat jeho finální podoba, ne podle toho, jak si myslí teď, že by to mohlo vypadat, říká Casey Bloys, jeden z prezidentů HBO, zodpovědný za program. Zatím to ovšem nevypadá, že by internet chtěl vyslyšet jeho přání…

Černé trauma není na prodej. Černá bolest nemá sloužit vaší zábavě. Černá těla nejsou určena pro vaše ceny ze soutěží.

It is exhausting to think of how many people at @HBO said yes to letting two white men envision modern day slavery. And offensive. https://t.co/xsxWJ6FHUv

— roxane gay (@rgay) July 19, 2017

Je vyčerpávající už jen pomyslet na to, kolik lidí v HBO souhlasilo s tím, že dva bílí muži ztvární moderní podobu otroctví. Je to urážka.

Are Confederate writers too rich to actually know the racial climate that they actually live in? Because this is so not a good idea.

— ☔BlackPplAreHuman♿ (@SparrowOnTheEye) July 20, 2017

Jsou autoři Confederate snad příliš bohatí na to, aby si uvědomili, v jakém rasovém prostředí žijí? Protože tenhle jejich nápad je opravdu hodně špatný.

Confederate jakožto všudypřítomný popkulturní rébus: mají bílí tvůrci ztvárňovat ne-bílé příběhy, které sami neprožili?
Vox

A není to první rasová kontroverze, se kterou jsou Benioff s Weissem spojováni. Většina černochů ve Hře o trůny jsou otroci, píše Ira Madison, komentátor serveru DailyBeast, a dodává: Bílí lidé si rádi představují svět, ve kterém Konfederace vyhrála. Potřebujeme opravdu další seriál, kde budou černí lidé otroci, které budou jejich bílí páni znásilňovat?

Očekávaná a neočekávaná kontroverze

HBO údajně nečekala takovou vlnu odporu – což samozřejmě předpokládat mohli a možná, že i předpokládali, že i kontroverzní tisková zpráva o nově připravované show je součástí přípravné reklamní kampaně. Jak řekl producent Malcolm Spellman – nakládáme tady s opravdu hodně nebezpečným materiálem, říká Casey Bloys. 

cif 24 - early cena - média

Všichni víme, že bude velice obtížné zachovat se v této situaci správně. Malcolm také řekl, že dnes kolem sebe vidíme potlačení volebních práv, masové věznění, nedostatek veřejného vzdělání a zdravotní péče. Je velmi důležité nakreslit dělící čáru mezi těmito negativními jevy a mezi naší minulostí a sdílenou historií, je velmi důležité se o tom všem bavit. Tvůrci seriálu jsou si toho velmi dobře vědomi, ale mají pocit – a my je v tom plně podporujeme – že za to riziko to stojí, deklaroval Bloys.

Práce na seriálu Confederate začnou po skončení poslední, osmé série Hry o trůny. Ta má mít premiéru někdy na konci roku 2018 nebo začátkem roku 2019.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Komentátor, fejetonista, milovník dobrého piva, reklamy a world music.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).