Hlavní navigace

Nupharo Park v bankrotu, Cisco propouští, HP kupuje legendární SGI

19. 8. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Jan Sedlák
Nákupy Intelu, Salesforce.com a Palantiru. Lenovo roste jenom díky prodeji nemovitostí. Výběr zpráv ze světa velkého IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

Severočeský technologický park Nupharo měl velké plány a především řeči, nyní je v insolvenci, píše iDNES. Nupharo získal dotaci 300 milionů. Nedávno šel do bankrotu také park v Jihlavě. Podobné projekty přesto vznikají dál, nyní je v plánu Vědeckotechnický park Buštěhrad za 800 milionů, který má v roce 2018 rozjet i aktivity v hardwaru a softwaru. V novém parku v Brdech je také prázdno, ale rozjíždí se zde alespoň 3D tisk z kovu Metal 3D.

Nejdříve se zdálo, že nový šéf Cisca Chuck Robbins příliš masivně do podniku zasahovat nebude, opak je ale pravdou. Po velkých změnách ve vedení nyní Cisco propustí 5500 zaměstnanců, asi sedm procent celkové pracovní síly. Robbins to obhajuje tím, že chce firmu zrychlit, oprostit se pouze od tradičního legacy IT a pohnout se směrem k novým oblastem. Tržby v posledním kvartálu rostly o dvě procenta.

Šéfka datacentrové divize Intelu Diane Bryant (vlevo) s týmem Nervana Systems.
Autor: Intel

Šéfka datacentrové divize Intelu Diane Bryant (vlevo) s týmem Nervana Systems

Hewlett Packard Enterprise za 275 milionů dolarů kupuje slavnou firmu Silicon Graphics (SGI). SGI už dlouho padají tržby – naposledy to za rok bylo 521 milionů dolarů se ztrátou 39 milionů. Někdejší premiant v počítačové grafice se HPE nicméně hodí do superpočítačové oblasti (HPC), kde SGI aktuálně působí a kde se rozdělené a ještě dále okleštěné HPE chce více profilovat. Historickou pozici zde má.

Intel kupuje společnost Nervana Systems, částka je kolem 350 milionů dolarů. Nervana dělá na systému strojového učení a Intel pomocí toho bude chtít rozšířit své aktivity v AI. Výrobce čipů se stáhl z mobilního světa a o to více se chce snažit v oblasti datacenter. Tam nyní AI a práce s daty výrazně pronikají. Společně s dalšími novinkami, třeba FPGA čipy, kde už Intel dříve rovněž nakupoval.

Lenovo hlásí růst provozního zisku za poslední čtvrtletí, ovšem pouze díky tomu, že polovinu z něj tvořil prodej nemovitostí. Ostatní ukazatelé nadále klesají – zejména prodej počítačů opisuje vývoj trhu a odepsal si sedm procent, mobilní telefony pak šest procent. Rostou datacentra (koupené servery od IBM a podobně), ovšem pouze o jedno procento.

MMF tip early

Palantir, jehož hodnota je nemalá, a stejně nemalá jsou jeho tajemství, kupuje společnost Silk. Ten dělá na vizualizaci dat, což do působnosti Palantiru zapadá. Tuto technologii používají například americké tajné služby – díky řadě informačních zdrojů hledají souvislosti.

Salesforce.com pokračuje v akvizičním tažení a pořizuje si firmu BeyondCore. Ta dělá nástroje pro práci s daty a Salesforce její technologie začlení do svého Analytics Cloudu.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).