Hlavní navigace

O analogovou ČT 2 letos přijde až čtvrtina obyvatel Česka

23. 5. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
23. 5. 2008

Patnáct až pětadvacet procent obyvatel České republiky ke konci letošního roku nenaladí analogový signál druhého programu České televize. Do konce roku 2009 by měl jejich počet stoupnout na třicet až padesát procent. Agentuře ČTK to řekl Pavel Hanuš, vedoucí projektu digitalizace ČT.

DOKUMENT: Platný Technický plán přechodu, jak vyšel ve Sbírce zákonů

Pokles pokrytí analogovým vysíláním ČT bude citelný v letošním roce v Jihočeském, Středočeském a severočeském (Ústeckém) kraji. Tam všude se totiž vypnou vysílače velkého výkonu dosud šířící vysílání ČT 2, uvedl Hanuš. Ve všech těchto regionech ale zároveň začne vysílat takzvaný veřejnoprávní multiplex, zemská digitální síť se čtyřmi programy ČT a sedmi okruhy Českého rozhlasu.

Podle Technického plánu přechodu na zemské digitální vysílání (TPP) by měla analogová ČT 2 letos v červenci ukončit analogové vysílání na jihočeském vysílači Kleť a středočeském Cukráku, v září na hlavním pražském vysílači na Žižkově a v říjnu na plzeňském Krašově. Hanuš ale namítá, že výstavba vysílačů veřejnoprávního multiplexu je natolik specifickou záležitostí, že se ne všechny termíny v TPP spojené s vypínáním analogové ČT 2 podaří dodržet.

Jedná se zejména o souběh analogového a digitálního vysílání. Proto také nelze interpretovat termíny z TPP jako přesné termíny vypnutí ČT 2, vysvětluje Hanuš. Nicméně lze potvrdit, že se v uvedených lokalitách bude vysílat sít veřejné služby, a bude tedy i v nezbytně nutné míře ukončeno analogové vysílání ČT 2, dodává. Termíny vypínání analogové ČT 2 podle Hanuše ovlivní zejména postoj komerčních televizí k platnému TPP.

BRAND23 Workshop

Digitální vysílání ČT se má ještě v letošním roce rozšířit na Plzeňsko, Českobudějovicko a Sušicko. Letošní plán ČT dodrží a v uvedených lokalitách bude síť veřejné služby vysílána, řekl Hanuš agentuře ČTK. V Praze, Brně, Ústí nad Labem a Domažlicích musí ČT nejpozději v září opustit přechodný digitální multiplex A, v němž digitálně vysílá společně s Novou, a přejít do vlastní digitální sítě.

Zatímco dnes ČT pokrývá zemským digitálním signálem asi 49 procent území České republiky, ke konci roku by to mělo být podle Hanuše až 60 procent.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).